biester
Wiadomości

CV programisty - jak je napisać?

Szukasz pracy w IT jako programista? Dzięki odpowiednio CV uda Ci się przekonać pracodawcę do swojej kandydatury. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, możesz przykuć uwagę rekrutera wieloma kluczowymi umiejętnościami. Skup się przede wszystkim na swoich dotychczasowych sukcesach, pamiętając o dostosowaniu CV do szczegółowej treści oferty pracy. Poznaj najważniejsze wskazówki, dzięki którym uda Ci się napisać skuteczne CV programisty!

Przykuj uwagę rekruterę już na samym początku

Dobrze napisane CV programisty powinno rozpoczynać się celem i profilem zawodowym. To właśnie tym elementem dokumentu rekrutacyjnego masz szansę od razu przekonać odbiorcę, że sprawdzisz się na danym stanowisku. Co powinien uwzględniać cel i profil zawodowy? Przede wszystkim ważne jest, aby podkreślić w nim branżowe wykształcenie, jeśli na przykład jesteś absolwentem informatyki lub kierunku pokrewnego. W tym miejscu należy także wspomnieć o swoim ewentualnym doświadczeniu zawodowym oraz dotychczasowych sukcesach, na przykład związanych z uczestnictwem przy realizacji ważnego projektu. Cel zawodowy musi również zawierać informację, na jakie stanowisko aplikujesz - to bardzo ważne, ponieważ stanowi dowód dla rekrutera, że nie wysyłasz masowo aplikacji z jednym CV do wielu pracodawców.

Chcesz sprawdzić się w zawodzie programisty? Poznaj najnowsze oferty pracy IT dla specjalistów z branży!

Doświadczenie zawodowe w CV programisty - o czym warto pamiętać?

Dla rekrutera ważnym elementem CV programisty jest oczywiście doświadczenie zawodowe. W osobnej rubryce powinieneś opisać, co należało do Twoich konkretnych obowiązków w poprzednich firmach. Jeśli chcesz, aby Twoje CV było bardziej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy, wspomnij także o swoich sukcesach na poszczególnych stanowiskach. Na tej podstawie rekruter może uznać, że poradzisz sobie również na stanowisku, o które się ubiegasz. Dopiero rozpoczynasz swoją karierę i nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym? W takim przypadku wspomnij o swojej działalności w konferencjach organizowanych podczas studiów. Podkreśl, że skupiasz się na doskonaleniu swoich umiejętności w określonej technologii.

Wejdź na portal Pracuj.pl i sprawdź, jakie są wymagania pracodawców na stanowisko programisty.

Dostosuj CV do konkretnej oferty pracy

Dobrze napisane CV programisty powinno być jak najlepiej dopasowane do konkretnej oferty pracy. Zwróć uwagę na szczegółowe wymagania pracodawcy i zastanów się, jak za pomocą dokumentów aplikacyjnych udowodnić, że sprawdzisz się na danym stanowisku. Możesz podzielić rubrykę dotyczącą umiejętności na narzędzia IT oraz umiejętności IT. W pierwszej grupie wymień technologie, którymi biegle się posługujesz - na początku wspomnij o językach programowania wymaganych na aplikowanym stanowisku. Możesz też wymienić kluczowe frameworki czy biblioteki, które są szczególnie przydatne przy realizacji obowiązków zawodowych. Podobnie należy wyselekcjonować konkretne umiejętności IT - kierując się ich przydatnością pod kątem aplikowanego stanowiska. Możesz wspomnieć na przykład o znajomości wzorców projektowych, umiejętności tworzenia testów jednostkowych czy znajomości metodyki scrum.

Podsumowanie

Dobrze napisane CV programisty powinno jak najlepiej odpowiadać na treść oferty pracy, stając się dowodem na to, że kandydat ma umiejętności szczególnie przydatne na danym stanowisku. Należy podkreślić, że do tego dokumentu aplikacyjnego warto dołączyć portfolio. Wielu rekruterów zwraca uwagę na dotychczas wykonane projekty, ponieważ są one potwierdzeniem konkretnych umiejętności kandydata.

Materiał Partnera

Dodaj ofertę pracy