biester
Wiadomości

Karuzela VAT w tworzywach

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec 25 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności podejrzanych wyniosły 38,2 mln zł.

Oskarżeni w latach 2012-2016 – za pośrednictwem podmiotów polskich oraz zagranicznych – zorganizowali karuzelę podatkową, której przedmiotem był obrót wyrobami stalowymi, a następnie granulatem tworzyw sztucznych. W tym celu wykorzystywano mechanizm wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. Przestępczy proceder rozpoczynał import towaru do Polski przez spółki pełniące rolę tzw. znikających podatników. „Znikający podatnik” nabywał towar z 0% stawką podatku VAT, który następnie sprzedawał podmiotom krajowym, doliczając do wartości towaru 23% VAT. Naliczony przez taki podmiot podatek nie trafiał do Skarbu Państwa. Ostatnia z firm uczestniczących w łańcuchu transakcji, dokonywała sprzedaży towaru za granicę po stawce VAT 0% i występowała o nienależny zwrot podatku naliczonego na wcześniejszym etapie.

Prowadzone przez ABW śledztwo dotyczyło wyłudzeń podatku VAT, uszczuplenia należności publicznoprawnych, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz używania takich dokumentów, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. W toku postępowania zabezpieczono mienie o łącznej wartości 1,4 mln zł.

Za popełnione czyny podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Dwoje z podejrzanych będzie odpowiadało w warunkach recydywy podstawowej.

Śledztwo prowadziła Delegatura ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. W trakcie postępowania współpracowano z prokuraturami i służbami partnerskimi innych państw Unii Europejskiej.

Dodaj ofertę pracy