biester
Wiadomości

Lanxess tnie koszty

Powszechna potrzeba cięcia kosztów w przemyśle chemicznym dotarła też do Lanxess. Niemiecki koncern ogłosił realizację planu oszczędnościowego przewrotnej nazwie "Forward".

Ścisła dyscyplina kosztowa – obejmująca również inwestycje – oraz ogólnoeuropejskie zamrożenie zatrudnienia mają przynieść w tym roku krótkoterminowe, jednorazowe oszczędności w wysokości 100 mln euro. Ponadto plany przewidują zastosowanie działań strukturalnych w celu obniżenia kosztów o 150 mln euro rocznie do 2025 r. W niemieckim zakładzie Krefeld-Uerdingen obejmuje to wyłączenie utleniania heksanu do 2026 r. oraz planowaną sprzedaż produkcji tlenku chromu w przyszłym roku, co dotknie około 110 pracowników. Lanxess powiedział, że spodziewa się kosztów działań w wysokości 100 mln euro. Spółka nie spodziewa się oczekiwanego przez biznes chemiczny ożywienia popytu w drugiej połowie roku.

Według firmy środki oszczędnościowe nastąpiły po gwałtownym spowolnieniu w drugim kwartale, wynikającym ze słabej sprzedaży w „wielu branżach ”. Lanxess odnotował gwałtowny spadek sprzedaży o 22% w Azji, spadek o 10% w Niemczech i spadek o 6% w pozostałej części regionu EMEA.

Przychody Grupy spadły w ostatnim kwartale o 11,1% do prawie 1,8 mld EUR, podczas gdy EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych spadła o prawie 60% do 107 mln EUR. Skonsolidowany wynik spadł do 145 mln euro straty z 48 mln euro zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dodaj ofertę pracy