Arkusze termoplastyczne to preformy z matrycą włóknistą, które są najczęściej oferowane jako arkusze. Składają się z ciągłych włókien osadzonych w termoplastycznej matrycy. To podejście wykorzystujące wyłącznie tworzywa termoplastyczne pozwala na wydajną integrację formowania i funkcjonalizacji wykrojów, co z kolei obniża koszty jednostkowe i czyni technologię atrakcyjną dla przemysłu motoryzacyjnego. Podczas przetwarzania arkusze termoplastyczne są podgrzewane, formowane bezpośrednio w formie wtryskowej, a następnie natychmiast nadawane pożądanym szczegółowym kształtom geometrycznym poprzez formowanie wtryskowe. Z reguły do formowania wtryskowego stosuje się materiały z grupy materiałów osnowy arkusza termoplastycznego. Zamiarem jest wykorzystanie w przyszłości materiałów zregenerowanych z pozostałości arkuszy termoplastycznych.
Zarówno podczas produkcji wyrobów arkuszowych, jak i podczas obróbki, odpady powstają nawet przy zoptymalizowanym układaniu. Celem nestingu jest ułożenie wymaganych geometrii w taki sposób, aby powstało jak najmniej odpadów i żaden surowiec nie został zmarnowany. Istnieją niskie poziomy odpadów, wynoszące od 5 do 10 procent powierzchni arkusza termoplastycznego, ale niekorzystne zagnieżdżanie lub złożone struktury komponentów mogą powodować wzrost ilości odpadów do 35 procent lub więcej. Recykling tych odpadów produkcyjnych nie tylko przyczynia się zatem do większej trwałości, ale także obniża koszty.
Aby wykazać wykonalność, producent wtryskarek ENGEL i PURE LOOP, firma z grupy EREMA z siedzibą w Ansfelden w Austrii, która specjalizuje się w recyklingu tworzyw sztucznych, przeprowadziły serię testów w celu zbadania przetwarzania ścinków z arkuszy termoplastycznych oraz dalszą obróbkę regeneratu w sposób odpowiedni dla materiału.
Zachowanie długości włókien szklanych