biester
Wiadomości

MARIS Partnerem Konferencji Recyklingowej 2023

Firma MARIS, włoski producent linii i technologii do zaawansowanego recyklingu tworzyw sztucznych i gumy, została Partnerem tegorocznej edycji Konferencji Recyklingowej 2023.

Firma MARIS posiada wieloletnie doświadczenie w technologiach zaawansowanego recyklingu tworzyw sztucznych i gumy z użyciem wytłaczarek dwuślimakowych współbieżnych w procesie upcyklingu (rekompandowania). Upcykling pozwala na przekształcenie odpadów tworzyw sztucznych i gumy w nowy pełnowartościowy materiał o pożądanych i zaprojektowanych wcześniej właściwościach.

W odpowiedzi na potrzebę przekształcania recyklowanych tworzyw sztucznych w nowe pełnowartościowe materiały powstała linia do rekompandowania. Połączenie dwóch technologii w ramach jednej linii umożliwiło recykling materiałów przy użyciu wytłaczarki jednoślimakowej i wzbogacanie recyklowanego materiału o wypełniacze i modyfikatory przy użyciu wytłaczarki dwuślimakowej współbieżnej.

MARIS posiada w swoim portfolio także wiele innych projektów recyklingowych z wykorzystaniem samej wytłaczarki dwuślimakowej.

Na szczególną uwagę zasługuje proces usuwania nieprzyjemnego zapachu z odpadowych tworzyw sztucznych, tzw. De- odoring. MARIS opracowała specjalną metodę redukcji zapachu, w której oprócz intensywnego odgazowania stosuje się wtrysku wody podczas procesu, jako czynnik nośny do odgazowywania. Dzięki temu innowacyjnemu procesowi możliwe jest praktycznie pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z materiałów pokonsumenckich. 

Linia MARIS do usuwania nieprzyjemnego zapachu z odpadowych tworzyw sztucznych (de-odoring).

Firma MARIS dostarcza również kompletne linie do skutecznego usuwania farby pochodzącej z nadruków w procesie regranulacji tworzyw sztucznych (tzw. de-inking).  Dzięki zastosowaniu wytłaczarek dwuślimakowych i specjalnej geometrii ślimaków o właściwościach samooczyszczających wyeliminowano problem spadku wydajności, co stanowi dużą zaletę w stosunku do procesów prowadzonych tradycyjnymi metodami na wytłaczarkach jednoślimakowych.

Firma MARIS jako pierwsza na świecie opracowała i wdrożyła na skalę przemysłową proces termomechanicznej dewulkanizacji gumy bez dodatków chemicznych, w wyniku, którego otrzymywany jest wartościowy surowiec wtórny - dewulkanizat - stosowany do produkcji nowych wyrobów gumowych. Znaczenie tego osiągnięcia potwierdza fakt, że proces dewulkanizacji termomechanicznej gumy jest często nazywany po prostu „procesem MARIS”.

 

 

Podczas Konferencji Recyklingowej 2023 Pan Eligiusz Sidor (wyłączny przedstawiciel MARIS w Polsce) wygłosi prelekcję na temat: UPCYKLING – przekształcanie recyklowanych tworzyw sztucznych w nowe pełnowartościowe materiały o specjalnych właściwościach. w której przedstawi nowości MARIS w zakresie recyklingu i upcyklingu tworzyw sztucznych.

19.10.2023 Plastics Recycling Day w Warszawie

Dodaj ofertę pracy