biester
Wiadomości

PE przyjął PPWR

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR) w UE. Według europosłów ma to rozwiązać problem rosnącej ilości odpadów.

W głosowaniu europarlamentarzyści zatwierdzili sprawozdanie, które jest stanowiskiem Parlamentu w negocjacjach z rządami UE w ramach dialogu międzyinstytucjonalnego. 426 europosłów zagłosowało za sprawozdaniem, 125 było przeciw, a 74 osób wstrzymało się od głosu.

Rozporządzenie PPWR przewiduje ogólne cele dotyczące zmniejszenia ilości opakowań zaproponowanych w rozporządzeniu, czyli 5 proc. do 2030 r., 10 proc. do 2035 r. i 15 proc. do 2040 r.). Parlament chce ponadto wyznaczyć konkretne cele redukcji opakowań z tworzyw sztucznych – 10 proc. do 2030 r., 15 proc. do 2035 r. i 20 proc. do 2040 r. Europosłowie chcą także zakazać sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (poniżej 15 mikronów), „chyba że jest to wymagane ze względów higienicznych lub jako podstawowe opakowanie żywności luzem, aby zapobiec marnowaniu żywności”, pisze PE w oświadczeniu prasowym.

Parlament proponują również ograniczenie stosowania niektórych formatów opakowań jednorazowych, takich jak miniaturowe opakowania hotelowe na produkty toaletowe i folia termokurczliwa na walizki na lotniskach. Europosłowie wzywają także do wprowadzenia zakazu stosowania tak zwanych „trwałych chemikaliów” (PFAS) oraz bisfenolu A w opakowaniach mających kontakt z żywnością. Chcą także, aby w hotelach, restauracjach i kawiarniach konsumenci mieli możliwość przyniesienia własnego pojemnika na jedzenie lub napoje.

Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi na przykład drewnianych i woskowanych opakowań na żywność.

Rewolucja na rynku opakowań?

– Parlament wysyła silny sygnał poparcia dla całkowitej przebudowy unijnego rynku opakowań i odpadów opakowaniowych. Przepisy te są niezbędne dla europejskiej konkurencyjności i innowacji oraz dostosowują ambicje środowiskowe do rzeczywistości przemysłowej – oceniła sprawozdawczyni Frédérique Ries, członkini Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Jej zdaniem skuteczna polityka w zakresie recyklingu i opakowań wielokrotnego użytku sprawi, że opakowania będą bezpieczne dla konsumentów. Wskazała w tym kontekście na zakaz stosowania szkodliwych chemikaliów w opakowaniach żywności, w szczególności PFAS.

Parlament Europejski rozpocznie rozmowy z rządami krajowymi na temat ostatecznego kształtu rozporządzenia po przyjęciu stanowiska przez Radę. Nie wszyscy jednak odnoszą się do nowych przepisów entuzjastycznie. Przyjmując rozporządzenie PPWR, „zakwestionujemy wiarygodność Europy”, przekonywał podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim występujący w imieniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Salvatore de Meo, włoski europoseł Forza Italia (EPL).

– Wszyscy chcemy zrównoważonej gospodarki, ale nie możemy zapominać, że ta sama Europa od lat wzywa do badań nad recyklingiem i sortowania odpadów, a dziś kompletnie zmienia kierunek – wskazał, nawiązując do planowanego wprowadzenia na masową skalę opakowań wielorazowych.

Zwrócił uwagę, że w wielu przypadkach opakowanie nie jest czymś, czego należy się pozbywać, ponieważ stanowi o jakości produktu, a w przypadku żywności często pomagają dłużej utrzymać świeżość produktu. Nowe cele ograniczenia ilości odpadów są ambitne, ale powinny uwzględniać też indywidualne możliwości poszczególnych państw członkowskich, a także być mierzalne, skomentowała natomiast Beata Mazurek z PiS.

Dodaj ofertę pracy