biester
Wiadomości

Aloxe wyrasta na lidera recyklingu PET

Dzięki czterem przejęciom i budowie nowego zakładu - w niecałe trzy lata firma Aloxe wysunęła się na czołową pozycję w dziedzinie recyklingu PET w Europie. W małej francuskiej gminie Messein niedaleko Nancy firma założona w 2020 roku uruchomiła niedawno fabrykę o wydajności 35 000 ton rPET rocznie. Kiedy inni zamykają fabryki, Aloxe inwestuje w rozwój mocy produkcyjnych.

Projekt zakładu Aloxe Polska w Wąbrzeźnie. Powierzchnia zabudowy: 4 400 m2.
Projekt zakładu Aloxe Polska w Wąbrzeźnie. Powierzchnia zabudowy: 4 400 m2.

Zwiększyło to łączne zdolności produkcyjne do 120 000 rPET ton rocznie. To czyni Aloxe największym niezależnym podmiotem zajmującym się recyklingiem PET w Europie.

Pomysł na Aloxe zrodził się w kontekście unijnej dyrektywy SUP, której celem było zwiększenie zawartości recyklatu w butelkach PET w Europie do 25% do 2025 r. i 30% do 2030 r. Założyciele Aloxe uświadomili sobie wówczas, „że rynek w ogóle nie był przygotowany na coś takiego” i że klienci będą zmuszeni składać zamówienia u wielu różnych podmiotów zajmujących się recyklingiem jednorazowych butelek PET, aby uzyskać większe ilości recyklatu.

Aloxe twierdzi, że zamierza zwiększyć swoją obecną sprzedaż z około 35 mln euro do 220 mln euro do 2024 r. Grupa będzie miała do tego czasu siedem fabryk w porównaniu z czterema, które posiada obecnie. Nowe nabytki to przejęta polska spółka Elcen, włoska spółka  Ferrarelle Società Benefit z fabryką w Presenzano, a także zakład produkcyjny w budowie w polskim  Wąbrzeźnie we współpracy z Ergis Recycling. Nowy zakład o zdolności produkcyjnej 40 000 ton rocznie rPET do kontaktu z żywnością ma ruszyć wiosną 2024. 

Założyciele Aloxe szacują, że obecna moc zainstalowana w zakresie recyklatu PET w całej Europie wynosi 850 000 ton rocznie, w porównaniu z szacowanym popytem na poziomie 1,3 mln ton w 2025 roku.

Dodaj ofertę pracy