Komisja Europejska również zobowiązała się do ochrony zasobów. Realizując planowane rozporządzenie w sprawie opakowań, Komisja chce na przykład zapewnić, aby najpóźniej do 2030 r. wszystkie opakowania nadawały się do pełnego recyklingu. Określa również podstawowe kryteria dotyczące „projektowania opakowań pod kątem recyklingu” w tym samym celu. Wiele przedsiębiorstw w branży już kieruje się tymi zasadami i często zyskuje przewagę konkurencyjną.
Duży potencjał zaoszczędzenia większej ilości zasobów
Dla Markusa Rustlera, prezesa interpack i dyrektora generalnego Theegarten-Pactec, efektywne wykorzystanie zasobów i energooszczędna produkcja od dawna są ważnymi kwestiami. Od początku 2023 r. firma Theegarten-Pactec jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. „Nasi klienci najpierw przetarli oczy, a następnie otworzyli uszy. Tymczasem są bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego, że podejmujemy te kroki” – powiedział Rustler w wywiadzie dla Interpack. Prowadzenie działalności w sposób zrównoważony i zasobooszczędny jest częścią filozofii organizacyjnej firmy. Chociaż maszyny Theegarten-Pactec są już wysoce energooszczędne, nadal istnieje potencjał, aby zrobić więcej dla środowiska. „Chociaż jako organizacja jesteśmy neutralni pod względem emisji dwutlenku węgla, nie dotyczy to jeszcze cyklu życia naszych produktów. Na przykład do wielu podstawowych obudów naszych maszyn używamy staliwa. Jest to niezwykle energochłonne w produkcji i późniejszych modyfikacjach. Ale oczywiście można to również wykonać w procesie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, więc jest to kolejny krok, który chcemy podjąć.”
Producent maszyn pakujących Hugo Beck również stawia na technologię maszyn oszczędzającą zasoby. Na przykład na targach interpack firma zaprezentowała nową maszynę do pakowania papierowego do zastosowań w handlu elektronicznym, która oszczędza zasoby, automatycznie dostosowując rozmiar torby wysyłkowej do różnych wymiarów produktu. Ponadto maszyny flowpacker producenta zapewniają oszczędność materiału na poziomie 60–70% dzięki minimalnemu zużyciu folii i mogą obsługiwać wszystkie typy folii powszechnie przetwarzane na maszynach, takie jak folie monomateriałowe, folie z recyklingu, biofilmy, a nawet ultracienkie folie opakowaniowe i termokurczliwe z 7µm.
Dzięki zastosowaniu uniwersalnego kleju, zarówno butelki PET, jak i puszki po napojach można jeszcze łatwiej od siebie odłączyć. Zdjęcie: Frank Reinhold
Szeroko zakrojone efekty oszczędzania zasobów
Nowe rozwiązanie firmy KHS zmniejsza zużycie materiałów nawet o 90%, eliminując konwencjonalne opakowania wtórne. Polega to na sklejeniu puszek po napojach lub butelkach PET z kilkoma plamami kleju w celu utworzenia solidnych opakowań i nie wymaga stosowania plastikowego opakowania. Nowa technologia jest już stosowana przez wielu producentów napojów i pokazuje, jak wszechstronne może być skutki oszczędzania zasobów. Na przykład po tym, jak francuska sieć detaliczna zmieniła opakowanie wody własnej marki z folii termokurczliwej na rozwiązanie KHS, zaoszczędziła ponad 250 000 ton plastiku rocznie przy wydajności do 25 000 butelek na godzinę.
Technologia Nature MultiPack firmy KHS nadaje się również do produkcji masowej z szybkością do 108 000 pojemników na godzinę i oferuje różnorodne rozwiązania w zakresie opakowań wtórnych oszczędzających zasoby. Jednym z przykładów jest Loop Lite, nadająca się do recyklingu butelka PET do napojów mocno gazowanych. Lżejsza butelka wykonana jest w 100% z rPET i zużywa do 25% mniej materiału niż konwencjonalne markowe butelki CSD. Etykieta pozwala na zmniejszenie zużycia materiału nawet o 30%, a specjalna geometria nowo zaprojektowanej podstawy butelki rPET pozwala na jeszcze niższe ciśnienie podczas formowania z rozdmuchem z rozciąganiem, a co za tym idzie, zmniejsza zużycie energii aż o 15% – obniżając koszty proces. Dzięki temu ślad węglowy opakowania jest nawet o 60% mniejszy w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami PET dostępnymi na rynku.
Ultracienkie folie na rękawy również pomagają zmniejszyć emisję. Zdjęcie: Etykieta CCL
Cieńsze rękawy zapewniają mniejszy ślad węglowy
Jedną z konsekwencji zużycia mniejszej ilości materiału jest uwalnianie mniejszej ilości CO₂ podczas produkcji. Austriacki producent folii CCL Label dodał niedawno do swojej oferty cieńszą wersję swoich elastycznych rękawów. Przeznaczone są do jednolitrowych butelek PET wielokrotnego użytku, z których większość wykorzystywana jest na niemieckim rynku wód mineralnych. Nowo opracowana tuleja ma zaledwie 30 mikrometrów (0,030 milimetra) grubości, co czyni ją najcieńszą tego rodzaju tuleją dostępną na rynku. Wykonana jest z monomateriałowego polietylenu (PE), którego właściwości elastyczne oznaczają, że nie wymaga mocowania ciepła ani kleju do butelki – to kolejny obszar, w którym można zapobiec emisji.
Unikanie zużywania zasobów kopalnych podczas produkcji opakowań z tworzyw sztucznych jest głównym celem wielu producentów. Jedną z potencjalnych alternatyw są biotworzywa produkowane z zasobów odnawialnych – a jeszcze lepiej z resztek produktów rolnych i spożywczych. Na przykład firma biotechnologiczna NatureWorks wykorzystuje skrobię z roślin takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa, dzieli ją na kwas mlekowy przy użyciu mikroorganizmów, a następnie polimeryzuje ją w biopolimer polilaktyd (PLA). Firma sprzedaje asortyment PLA pod marką Ingeo, wykorzystując ten materiał do produkcji kompostowalnych kapsułek z kawą, torebek z herbatą, zastawy stołowej lub włókna do druku 3D. Według doniesień biomateriał pochodzenia roślinnego pozostawia o 70% mniejszy ślad węglowy niż tworzywa sztuczne pochodzenia petrochemicznego. Cała gama biopolimerów Ingeo produkowana jest w zakładzie produkcyjnym o mocy 150 000 ton rocznie w Blair w stanie Nebraska. Obecnie w Tajlandii powstaje nowy, w pełni zintegrowany kompleks produkcyjny, który będzie w stanie wyprodukować 75 000 ton rocznie, a jego otwarcie zaplanowano na drugą połowę 2024 roku.
Papier z trawy może być produkowany w procesie wysoce ekologicznym, oszczędzającym drewno. Zdjęcie: Econ
Papier cieszy się obecnie dużą popularnością i zajmuje miejsce plastiku w wielu rozwiązaniach opakowaniowych. Zwykle jest wykonany z drewna, surowca wolno rosnącego. Jest to jednak kolejny obszar, w którym można zaoszczędzić cenne materiały – na przykład poprzez wykorzystanie włókien trawy. Trawa jest szybko rosnącą alternatywą, która pozytywnie ocenia cykl życia. Produkcja papieru z trawy zużywa znacznie mniej wody i energii, nie wymaga środków chemicznych i emituje prawie pięć razy mniej CO₂ niż konwencjonalna produkcja papieru. Ponieważ jest dostępny lokalnie niemal wszędzie i wszędzie, nie ma potrzeby transportu na duże odległości – jest to również korzystne ze względu na ślad węglowy materiału. Papier z trawy składa się obecnie aż w 50% z włókien trawy, a pozostała część pochodzi z papieru makulaturowego. Papier wytwarzany wyłącznie z włókien trawy jeszcze nie istnieje. Ten zrównoważony materiał jest już stosowany w całym asortymencie opakowań. wystawca interpack, firma Körber MediPharm, również chce używać papieru z trawy o przyjemnym zapachu i specjalnej teksturze, dlatego firma rozpoczęła wraz z kilkoma znanymi firmami farmaceutycznymi projekty testowania i rozwoju w zakresie bezpiecznych opakowań wtórnych z tektury z trawy. Wyniki były niezmiennie pozytywne. Koszt nowego materiału opakowaniowego jest porównywalny z kosztem tradycyjnego kartonu, a materiał zapewnia ten sam wysoki poziom ochrony produktu.