biester
Wiadomości

Recykling story: jak się to robi w Serbii

INTAREMA TVEplus z podwójną filtracją ma wiele zalet. Serbska firma przetwarza folię zebraną z odpadów komunalnych w celu produkcji nowej folii dla branży budowlanej.

„Jakość jest po prostu idealna!”. Tak Dejan Simic, właściciel serbskiego przetwórcy odpadów tworzyw sztucznych Brzn Plast d.o.o., ocenia produkowany przez jego firmę od lipca 2022 roku pellet z recyklingu, wytwarzany w nowej technologii INTAREMA® TVEplus® firmy EREMA. Brzn Plast przetwarza folię LDPE i LLDPE zebraną z odpadów komunalnych w krajach bałkańskich. Pellet z recyklingu jest w 100% wykorzystywany na własnej linii folii rozdmuchiwanej do produkcji folii PE. Większość ich klientów działa w branży budowlanej.

Brzn Plast przetwarza wyłącznie odpady foliowe pokonsumenckie. „Nie uważamy tego za odpad, ale za surowiec, który możemy ponownie wykorzystać do wytworzenia produktów wysokiej jakości, dzięki czemu nie musi trafiać na wysypisko ani do spalania” – mówi Dejan Simic. „Oczywiście działa to tylko przy odpowiedniej technologii, którą znaleźliśmy w zakresie wytłaczania w firmie EREMA”. Technologia, o której mowa, to opatentowany system wytłaczarki INTAREMA® 1714 TVEplus® z podwójną filtracją, który jest klasą samą w sobie, jeśli chodzi o recykling silnie zanieczyszczonego, wilgotnego materiału, który w innym przypadku byłby trudny do przetworzenia.

Strumień wejściowy, który Brzn Plast poddaje recyklingowi po automatycznym sortowaniu i myciu, ma wilgotność do dziesięciu procent. Ze względu na efektywność suszenia w jednostce kondycjonowania wstępnego, gdzie materiał jest kruszony, mieszany, podgrzewany, suszony i wstępnie sprasowany, nie ma potrzeby dodawania tzw. łapaczy wilgoci, a przepustowość można utrzymać na stałym poziomie 1500 kilogramów na godzinę. Jest to jeden z kilku czynników obniżających koszty. Kolejnym, jeszcze bardziej znaczącym, jest drastycznie zmniejszone zużycie energii w porównaniu do obsługi starych maszyn do recyklingu. Simic twierdzi, że oszczędność energii wynosi około 20 do 25 procent. I wreszcie, najwyższa jakość granulatu pochodzącego z recyklingu pozwala również zaoszczędzić koszty, ponieważ można je przetwarzać na linii folii rozdmuchiwanej tak sprawnie, że podczas produkcji folii powstaje obecnie o pięć procent mniej odpadów produkcyjnych. Folie produkowane są w grubościach od 35 do 500 µm i większość ich produktów dostarczana jest dla branży budowlanej.

Dodaj ofertę pracy