biester
Wiadomości

ALPLA: 4,7 mld EUR obrotu

Ekspansja branży farmaceutycznej i recyklingu, nowe rynki i produkty: ALPLA zainwestowała w dalszy rozwój i wzrost w 2023 r. Globalny specjalista w dziedzinie opakowań i recyklingu zamknął rok finansowy obrotem na poziomie 4,7 miliarda euro. Niższe koszty materiałów i energii w połączeniu z czynnikami kursowymi spowodowały umiarkowany spadek obrotów. Wartość dodana pozostała stabilna. Podczas gdy w Afryce odnotowano silny wzrost, popyt był słabszy w Ameryce Północnej i Środkowej, a także w Chinach. ALPLA jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu, jakim jest wykorzystanie w swoich produktach 25% materiałów pochodzących z recyklingu.

W 2023 roku Grupa ALPLA inwestowała globalnie w nowe zakłady produkcyjne, zakłady recyklingu, technologie i strategiczne przejęcia. Tym samym firma kontynuowała dalszy rozwój i położyła podwaliny pod przyszłość. Roczne obroty spadły o około osiem procent rok do roku, z 5,1 miliarda euro w roku poprzednim do 4,7 miliarda euro. Ten umiarkowany spadek odzwierciedla przede wszystkim ogólnobranżową normalizację kosztów materiałów i koryguje wysoki poziom odnotowany w 2022 r. Jednocześnie zaczęły działać czynniki kursowe. Podczas gdy firma ALPLA rozszerzyła swoją działalność na rozwijające się rynki w Afryce i Azji, popyt w Ameryce Północnej i Środkowej, a także w Chinach uległ stagnacji. W Europie firma zwiększyła swoją obecność w sektorach farmaceutycznym, recyklingowym i przemysłowym.

Po roku wysokich kosztów w 2023 r. nastąpił rok mieszanego popytu i wahań w całej branży. „Mimo to wygenerowaliśmy stabilną wartość dodaną, intensywnie inwestowaliśmy, opracowaliśmy innowacyjne produkty i zwiększyliśmy nasze możliwości, kładąc w ten sposób podwaliny pod długoterminowy wzrost” – podkreśla dyrektor generalny Philipp Lehner. ALPLA produkuje bezpieczne, niedrogie i zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań w 47 krajach. W 2023 r. firma zatrudniała 23 300 pracowników. Liczba oddziałów wzrosła ze 190 do 196 w wyniku nowych budów, rozbudów i przejęć.

Ekspansja i koncentracja na farmacji
Firma ALPLA znalazła nowe rynki w Afryce i zwiększyła swoją obecność na tym kontynencie dzięki nowym budynkom i zwiększeniu mocy produkcyjnych. Firma weszła do Maroka i rozpoczęła budowę najnowocześniejszego zakładu recyklingu w Republice Południowej Afryki w 2023 roku. Oprócz regionu AMET (Afryka, Bliski Wschód i Turcja), rynkiem dalszego wzrostu są Azja i Ameryka Północna. ALPLA planuje skoncentrować się na inwestycjach w tych regionach, a także w obszarach formowania wtryskowego i recyklingu.

Rozwój i produkcja opakowań farmaceutycznych pod marką ALPLApharma została zintensyfikowana w 2023 roku w oparciu o wspólne przedsięwzięcie z Inden Pharma i ekspansję mocy produkcyjnych w Europie. Również w tym roku ta linia biznesowa ma się dalej rozwijać. Od 2023 roku pod nową marką ALPLAindustrial sprzedawane są wielkogabarytowe pojemniki do zastosowań przemysłowych. Wraz z wejściem na rynek pomp, w zeszłym roku firma ALPLA rozszerzyła swoje portfolio jako dostawca systemów. Jako nowy większościowy udziałowiec duńskiej firmy Paboco, specjalista ds. opakowań przyspiesza również wprowadzanie na rynek butelek papierowych w pełni nadających się do recyklingu.

Cele wyznaczone w zakresie recyklingu
Firma ALPLA jest na dobrej drodze w obszarze recyklingu pomimo niewielkiego spadku popytu w 2023 r.: do 2025 r. w opakowaniach ma znajdować się co najmniej 25% materiałów pochodzących z recyklingu. Liczba ta wynosi obecnie około 20 procent. Aby pokryć swoje potrzeby w zakresie zasobów, ALPLA koncentruje się na wysokiej jakości PET i HDPE pochodzącym z recyklingu , produkowanym we własnym zakresie. Co roku w nowe obiekty, linie produkcyjne i technologie inwestuje się ponad 50 milionów euro. Zainstalowane i przewidywane moce produkcyjne zostały zwiększone do 350 tys. ton w 2023 r. – już dwukrotnie więcej niż w 2021 r.

Spółka podkreśliła rosnące znaczenie tej branży w 2023 roku, ustanawiając markę ALPLArecycling. Jak stwierdził Philipp Lehner, w 2024 r. nastąpią dalsze inwestycje: „Gospodarka o obiegu zamkniętym i projektowanie pod kątem recyklingu to przyszłość. Już się do tego przygotowujemy, znacznie zwiększając nasze możliwości. Gwałtowny wzrost popytu na HDPE z recyklingu potwierdza naszą strategię. Obsługujemy klientów na całym świecie jako silny partner, oferując im wysokiej jakości rozwiązania na całym świecie.

Dodaj ofertę pracy