biester
Wiadomości

Neste: recykling chemiczny

Kilka razy pisaliśmy na naszych łamach o przygotowaniach fińskiego koncernu do przekształcenia swojej rafinerii w Porvoo w instalację recyklingu chemicznego. Obecnie plany przechodzą w fazę realizacji.

W 2023 Neste w Porvoo wyprodukowało 6 000 ton płynnego recyklatu, który następnie został poddany rafinacji i przetworzony na surowce petrochemiczne służące do produkcji tworzyw pierwotnych. Produktem wyjściowym do rafinacji jest wysokiej jakości materiał z certyfikatem ISCC PLUS dla nowych tworzyw sztucznych. Woluemn produkcji w 2023 jest dwa razy wyższy od roku poprzedniego.

Jesteśmy pewni, że w nadchodzących latach recykling chemiczny stanie się czynnikiem przyczyniającym się na skalę komercyjną do obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych - mówi Heikki Färkkilä, wiceprezes ds. recyklingu chemicznego w Neste. Obecna produkcja wykorzystuje istniejące instalacje rafineryjne. W 2024 koncern rozpoczyna program inwestycyjny w postaci budowy specjalistycznych instalacji recyklingu chemicznego, którego realizacja przewidziana jest na I połowę 2025 i pozwoli osiągnąć roczną zdolność produkcyjną minimum 150 000 płynnego recyklatu. Koszt inwestycji to 111 mln EUR. Docelowo rafineria w Porvoo ma produkować 400 000 ton płynnego recyklatu. Docelowo rafineria ma stać się w zakładem recyklingu chemicznego i hubem gospodarki obiegu zamkniętego. Szacunkowy koszt całego programu inwestycyjnego to 2,5 mld EUR.

 

Dodaj ofertę pracy