biester
Wiadomości

LyondellBasell wchodzi do jaskini lwa

Lwa petrochemicznego rzecz jasna. Biznes nie zna granic ani ograniczeń. LyondellBasell ogłosił właśnie przejęcie 35% akcji spółki NATPET z siedzibą w Arabii Saudyjskiej.

Umowa nabycia 35% udziałów w spółce National Petrochemical Industrial Company (NATPET) z siedzibą w Arabii Saudyjskiej od Alujain Corporation ( Alujain) opiewa za około 500 milionów USD. Dzięki technologii polipropylenu Spheripol (PP) spółka joint venture umożliwia LYB rozwój i unowocześnianie swojej podstawowej działalności związanej z PP poprzez dostęp do korzystnych surowców oraz dodatkowe możliwości marketingowe produktów w strategicznym regionie.

Alujain i LYB wspólnie oceniają również potencjalną budowę nowego zakładu produkującego propylen poprzez odwodornienie propanu (PDH) i PP w zakładzie NATPET, pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Projekt jest analizowany, a jego wspólnym celem jest wdrożenie rozwiązań zgodnych ze strategią Królestwa Arabii Saudyjskiej dotyczącą redukcji emisji dwutlenku węgla do roku 2060. 

Alujain to firma z branży petrochemicznej, energetycznej, wydobywczej i metalowej w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Jako większościowy właściciel NATPET, firma jest długoletnim licencjobiorcą technologii LYB Spheripol PP, jednego z rozwiązań stosowanych w obsłudze kompleksu propylenu i PP w Yanbu Industrial City. NATPET posiada obecnie roczną zdolność produkcyjną PP na poziomie około 400 000 ton.

„Ta inwestycja w NATPET odzwierciedla naszą strategię polegającą na rozwoju i modernizacji naszej podstawowej działalności obejmującej aktywa i biznesy zapewniające trwałe korzyści” – powiedział dyrektor generalny LYB, Peter Vanacker . „Cieszymy się, że możemy zainwestować w to wspólne przedsięwzięcie, które wykorzystuje technologię LYB, wiodącą pozycję na rynku światowym i sprawdzoną doskonałość operacyjną Alujain. Oczekujemy, że wspólne przedsięwzięcie wniesie wartość dodaną zarówno poprzez nasze udziały własnościowe, jak i marketing produktów w kluczowych regionach .”

„Cieszymy się z możliwości pogłębienia naszych więzi z LYB, najpierw jako licencjobiorca, a obecnie jako partner w spółce joint venture” – powiedział prezes Alujain Mohammed Bin Saleh AlKhalil. „Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój naszych wspólnych wysiłków na rzecz produkcji i sprzedaży niezbędnych materiałów, które zaspokoją potrzeby naszych klientów na całym świecie. Ta nowa inwestycja to wielki krok naprzód w rozwoju sektora downstream w Królestwie Arabii Saudyjskiej, a Alujain planuje napędzać ten rozwój dalej.” 

Dodaj ofertę pracy