Czy miarą wydajności programisty mogą być linie kodu?
Wiele osób próbuje zmierzyć produktywność programowania, mając na uwadze wygenerowany kod. Konkretna liczba napisanych linijek w założeniu ma świadczyć o efektywności pracy danej osoby. W rzeczywistości jednak ten element nie jest wystarczająco miarodajny. Należy pamiętać, że czasami stworzenie trudniejszego projektu wiąże się z napisaniem krótszego kodu, niż w przypadku łatwiejszych zadań. Co do zasady, nie można mierzyć efektywności programisty, poprzez liczenie linii kodu. Wyjątek mogą stanowić projekty realizowane z wykorzystaniem języków skryptowych. W tym przypadku liczba linii kodu może być czynnikiem pozwalającym na sprawdzenie wydajności pracy.
Chcesz rozpocząć karierę jako programista? Najnowsze ogłoszenia czekają na Ciebie na portalu the:pro - zapoznaj się z ofertami z Twojego regionu!
Efektywność programowania mierzona z punktu widzenia programisty
W niektórych firmach pracodawcy próbują zmierzyć wydajność programistów, mając na uwadze poziom satysfakcji zleceniodawcy. W tym przypadku miarą efektywnej pracy byłoby zrealizowanie oczekiwań zleceniodawcy w jak najszybszym czasie. W rzeczywistości również z tej perspektywy nie sposób ocenić wydajności programowania. Przykładowo, nierzadko zaprojektowanie całego serwisu internetowej jest dla programisty mniej czasochłonne niż wprowadzenie zmian w gotowym już projekcie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zatem mierzenie wydajności programowania z punktu widzenia programisty. Specjalista IT sam powinien określić, ile czasu zajmie mu wykonanie danego zlecenia, ustalając orientacyjny termin jego realizacji. W przypadku opóźnienia programista zyska większą świadomość na temat swojej skuteczności, co pomoże mu w efektywniejszym planowaniu kolejnych zleceń. Mierzenie wydajności programisty może zatem sprowadzać się do monitorowania czasu, jaki przeznaczył na wykonanie zadania.
Sprawdź oferty pracy dla programistów i przekonaj się, jakie są oczekiwania pracodawców!
Jak planowanie wpływa na wydajność programisty?
Z myślą o poprawie efektywności pracy programisty warto nauczyć się skutecznego planowania. Pierwszym krokiem powinno być wpisanie zadań do wykonania w konkretnym dniu. Następnie należy orientacyjnie ustalić, ile czasu zajmie ich realizacja. Ważne jest, aby każde zakończone zadanie na bieżąco wykreślać z listy.
Efektywność programisty a higiena pracy
Wydajność programisty jest uzależniona od jego samopoczucia. Koniecznie należy zatem zadbać o utrzymanie odpowiedniej higieny pracy, pamiętając chociażby o regularnych przerwach. Duży projekt warto podzielić na kilka etapów, po każdej części pozwalając sobie na chwile relaksu. W przypadku programowania na komputerze zaleca się, aby dla lepszego samopoczucia i większej wydajności odpoczywać minimum przez pięć minut po każdej godzinie wykonywania obowiązków. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie warunki pracy. Pomieszczenie, w którym pracujesz, musi być regularnie wietrzone - w przeciwnym razie narazisz siebie na częste bóle głowy, co zmniejsza produktywność. Należy również pamiętać o zachowaniu optymalnego oświetlenia w miejscu pracy. Na wydajność wpływa też poczucie wygody, a w tym kontekście priorytetem dla programisty będzie komfortowe krzesło i biurko.
Podsumowanie
Zajmujesz się programowaniem i zależy Ci na zwiększeniu swojej wydajności? Zadbaj o odpowiednie warunki do pracy i pamiętaj o przestrzeganiu regularnych przerw na odpoczynek. Zmierzenie wydajności w tym zawodzie jest praktycznie niemożliwe, ale dzięki wdrożeniu kilku prostych zasad możesz w szybkim czasie przyczynić się do zwiększenia swojej efektywności.
Materiał Partnera