KGL_new
Wiadomości

Recykling story: rozdrabnianie premium

Seria Komet firmy Lindner od dziesięcioleci stanowi punkt odniesienia w rozdrabnianiu wtórnym. Zdobył najwyższe oceny za nowe funkcje wprowadzone w 2022 roku, optymalizujące efektywność energetyczną i przepustowość, a także łatwość konserwacji. Innowacja w czołówce.

Kryzys klimatyczny, wstrząsy polityczne i wysokie koszty energii w połączeniu z ogólnym wzrostem zapotrzebowania na energię i większą świadomością ekologiczną, z wyraźnym naciskiem na funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym, redukcję emisji CO2 i rozwój energii odnawialnej – to trudne czasy, w których kluczową rolę odgrywają branże zajmujące się odpadami i recyklingiem oraz różne strumienie odpadów. Celem jest wydobycie jak największej liczby surowców wtórnych z różnych przepływów materiałów i ich recykling zgodnie z gospodarką o obiegu zamkniętym. Jednocześnie podejmuje się wysiłki, aby w możliwie najefektywniejszy sposób i przy jak największej oszczędności energii przekształcić materiały nienadające się do recyklingu w wysokiej jakości, wysokokaloryczne stałe paliwa odzyskiwane. W ten sposób można zastąpić surowce pierwotne, takie jak gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel, i wnieść cenny wkład w poprawę śladu węglowego działalności.

Zwiększone znaczenie i popyt na wysokokaloryczne paliwa zastępcze (SRF) mają jednak nieco gorzki posmak dla samych producentów. Podczas gdy popyt na wysokiej jakości SRF stale rośnie, wyzwania w tej branży również rosną. W końcu branża odpadów i recyklingu również boryka się z wysokimi kosztami energii. Co więcej, nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników, którzy są potrzebni do utrzymania i obsługi zakładów przetwórstwa i recyklingu. Cel – zwiększenie produkcji i przepustowości przy obniżonych kosztach operacyjnych – początkowo wydaje się sprzeczny. Jest to jednak możliwe, jeśli weźmie się pod uwagę istotne parametry, takie jak doskonale skoordynowane maszyny stosowane w zakładzie recyklingu lub optymalizacja zintegrowanych rozwiązań rozdrabniających. Na przykład, jeśli niszczarki stale pracują w optymalnym punkcie pracy, są odporne na substancje nie podlegające strzępieniu i są łatwe w utrzymaniu lub wymagają niewielkiej konserwacji, możliwe jest znaczne zwiększenie zarówno produktywności, jak i efektywności energetycznej.

Wyznaczanie nowych standardów w zakresie produktywności i łatwości konserwacji

Rozdrabniacze Lindnera z serii Komet są obecne na rynku od ponad dwudziestu lat i nadal są uważane za punkt odniesienia w zakresie wtórnego rozdrabniania i granulacji. Opiera się to na szeregu cech charakterystycznych produktu Komet, takich jak solidna konstrukcja, precyzja, opłacalność, wysoka przepustowość oraz szybki i bezpieczny dostęp do rotora. Lindner w szczególności odpowiada na potrzeby branży za pomocą serii 3, wprowadzonej na rynek w 2022 r. „Ponieważ jesteśmy tak blisko naszych klientów, wcześnie zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje wykwalifikowanych pracowników i istnieje zapotrzebowanie na większą produktywność i oszczędność energii” – wyjaśnia Stefan Scheiflinger -Ehrenwerth, dyrektor ds. zarządzania produktami w Lindner. „Dlatego modele Komet serii 3 są wyposażone w funkcje produktu, które pozwalają na praktycznie bezobsługową rozdrabnianie, a także optymalne wykorzystanie energii” – dodaje.

Nowe funkcje

Sercem nowych produktów jest automatyczny system napinania paska, w skrócie ATB, wyposażony także w pyłoszczelną jednostkę napędową i nowe oprogramowanie. Chociaż nowe funkcje oprogramowania mają na celu zwiększenie przyjazności dla użytkownika i możliwości sterowania maszyną, ATB zapewnia ciągłe monitorowanie napięcia paska. Jeżeli siła naciągu odbiega od zadanych parametrów, pas zostaje automatycznie naciągnięty. Stałe napięcie paska osiągnięte przez ATB gwarantuje, że rozdrabniacz zawsze pracuje w optymalnym punkcie pracy, idealnie wykorzystując przenoszenie mocy i energię. „Oznacza to również, że nie ma już konieczności ręcznego napinania pasów i łatwiej jest planować wymianę pasków” – dodaje Scheiflinger-Ehrenwerth. „Niskie koszty utrzymania nieuchronnie prowadzą do minimalnych przestojów i długich czasów sprawności, co jest kolejnym czynnikiem znacznie zwiększającym produktywność. ATB można również bez problemu doposażyć w modernizację. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie prac konserwacyjnych do minimum, a także uczynienie ich tak wydajnymi i przewidywalnymi, jak to tylko możliwe.

Dodaj ofertę pracy