biester
Wiadomości

Bedeko Europe na plażach Hiszpanii

Na początku grudnia 2023 u wybrzeży Hiszpanii kontenerowiec Maersk „zgubił” kontener należący do polskiej spółki Bedeko Europe. Kontener zawierał 25 ton granulatów. Od początku stycznia 2024 Atlantyk zaczął wyrzucać miliony granulek na plaże w północnej Hiszpanii (Galicja).

Władze hiszpańskie uznały wydarzenie za stan nadzwyczajny dla środowiska. Na co najmniej 30 plażach stwierdzono oznaki zanieczyszczenia. Władze regionalne Galicji i Asturii wydały alerty stopnia 2, co oznacza, że ​​do usunięcia katastrofy ekologicznej zostaną przydzielone dodatkowe zasoby i personel. Hiszpański sąd wszczął dochodzenie w sprawie wypadku.

Firma spedycyjna odpowiedzialna za transport kontenerów, AP Møller – Mærsk A/S, stwierdziła w oświadczeniu, że jakość plastiku była przeznaczona do produkcji opakowań do żywności i butelek na wodę.

Bedeko Europe Sp. z o.o. to niewielki producent dodatków do przetwórstwa tworzyw. Spółka w 2020 odnotowała 9,3 mln PLN netto przychodów ze sprzedaży oraz zysk netto na poziomie 0,5 mln PLN.

Dodaj ofertę pracy