KGL_new
Wiadomości

Rosną ceny PET i rPET

Pierwotny i wtórny PET, dotknięte największą przeceną w 2023, odbijają.

Na początku 2024 r. nastroje na rynku są bardziej optymistyczne, a same rynki bardzo dynamiczne. UE wprowadziła tymczasowe cła antydumpingowe nałożone na PET wobec Chin, które obejmują zarówno pierwotną żywicę PET, jak i rPET. Jednak obecnie bardziej istotny jest kryzys na Morzu Czerwonym. Zwiększa to zarówno koszt polimerów, jak i koszty logistyczne importu, ale także wydłuża czas transportu towarów z Dalekiego Wschodu do Europy o co najmniej dwa tygodnie. W rezultacie europejskie ceny żywic PET i rPET idą w górę w styczniu.

Obecnie trwa końcowa dyskusja na temat nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów (PPWR) oraz faza wdrażania dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP). Coraz więcej krajów wprowadza systemy kaucyjne. Niestety, unijne systemy mają jedną wadę, są znacząco droższe od systemów kaucyjnych w krajach poza UE. A to oznacza, iż produkowane poza UE surowce wtórne będą także znacznie tańsze.

Rynek oczekuje, że cele legislacyjne i systemy kaucyjne wzmocnią rynek rPET w 2024 r. SUP nakłada obowiązek, aby do 2025 r. butelki PET zawierały co najmniej 25% materiałów pochodzących z recyklingu. Stanowi to 25% masy butelki, co obejmuje etykietę i zakrętkę, które zazwyczaj nie są wykonane z PET, co oznacza, że ​​aby osiągnąć ten cel, w butelkach powinno znajdować się średnio 30% zawartości rPET.

Niestety, różne oficjalne agendy UE potwierdzają fakt importu do UE w 2023 zarówno butelek nie zawierających rPET, jak i zwykłego PET przemianowanego na surowiec wtórny, nie pochodzący z recyklingu. Szybkie wprowadzenie PPWR może ukrócić ten proceder, jednak jego faktyczna likwidacja będzie możliwa po wprowadzeniu norm technicznych dla tworzyw pierwotnych i wtórnych.

Dodaj ofertę pracy