biester
Wiadomości

Największe wtryskarki świata

Świat lubi się pasjonować różnego rodzaju wyróżnikami. Sprawdzamy, kto skonstruował i zbudował działające wtryskarki o największej sile zwarcia.

Haitian Jupiter JU8800 zajmuje praktycznie całą halę produkcyjną.
Haitian Jupiter JU8800 zajmuje praktycznie całą halę produkcyjną.

Wtryskarkowe monstra są używane głownie do produkcji dużych gabarytowo elementów, gdzie niezbędna jest odpowiednia wielkość wtrysku.

Trudno jest ustalić ścisłe podium takiej klasyfikacji. Na pewno o prymat może starać się chiński Haitian, który pod koniec 2023 dostarczył do Francji maszynę z serii Jupiter o sile zwarcia 8 800 ton. Odbiorcą jest francuski przetwórca Belli SAS, który za pomocą giga wtryskarki chce formować duże zbiorniki na wodę i deszczówkę. Objętość wtrysku tej maszyny wynosi 134 000 cm3. Waga jednostki wtryskowej to 85 ton. Wymiary giganta: 27,2 x 9,5 x 6,1 m

W USA pracuje wtryskarkowy goliat o sile zwarcia 8 000 ton. Wtryskarka marki Milacron pracuje u przetwórcy działającego na specjalne zamówienie. Maszyna ma wielkość podwórka i waży blisko 900 ton. Była zbyt duża, by zbudować ją w Milacron, powstała w całości u klienta w roku 2023.

W USA jest użytkowana także kolejna wielka maszyna, czyli wtryskarka o zile zwarcia 8 800 ton marki Husky. Maszyna została zakupiona w 2005 roku przez przetwórcę, który używa jej do produkcji dużych opakowań transportowych.

Honoru starego kontynentu broni włoski producent technologii wtrysku MIR z maszyną o sile zwarcia 8 800 ton. Maszyna powędrowała w 2001 roku do hiszpańskiego producenta Contenur formującego duże pojemniki na odpady komunalne. Do transportu użyto 16 największych wówczas ciężarówek, mogących poruszać się po drogach publicznych.

Mamy więc na podium czterech dostawców, w tym trzech ex aequo, niewątpliwie jednak Haitian i Milacron mogą pochwalić się nowoczesnymi konstrukcjami.

Jeszcze większą siłę zwarcia potrafią osiągnąć wtryskarki tandemowe. Battenfeld zbudował zestaw 2 x 4 500 ton, natomiast francuski Plastic Omnium 2 x 5 500 ton.

Dodaj ofertę pracy