KGL_new
Wiadomości

Spokojna przyszłość opakowań

Renomowana amerykańska firma badawcza Smithers opublikowała obszerny raport prognozujący przyszłość globalnego rynku opakowań do 2028 roku.

Krótko mówiąc, popyt będzie rósł, zwłaszcza na opakowania z górnej półki. Smithers prognozuje, że w ciągu pięciu lat do 2028 r. światowy rynek opakowań wzrośnie z 1,17 biliona dolarów do 1,42 biliona dolarów. Prognozuje się, że w skali globalnej rynek opakowań będzie się rozwijał w ciągu najbliższych pięciu lat według złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) wynoszącej 3,9% Elastyczne tworzywa sztuczne będą materiałem o najwyższym CAGR: 5,1% w latach 2023–28. 

Azja to największy rynek, na który w 2023 r. przypada 470 miliardów dolarów światowej sprzedaży opakowań. Ameryka Północna znajduje się na drugim miejscu z światową sprzedażą opakowań o wartości 270 miliardów dolarów, wyprzedzając Europę Zachodnią z 234 miliardami dolarów. Wschodzące i rozwijające się regiony Europy Wschodniej, Ameryki Południowej i Środkowej, Bliskiego Wschodu i Afryki mają obecnie stosunkowo niewielki udział w sprzedaży opakowań.

W Europie najniższy wzrost będzie dotyczył części zachodniej kontynentu z powodu nasycenia rynku. Najwyższy wzrost będą generować kraje Europy Centralnej, gdzie liderem rozwoju rynku ma być Polska. Nasz kraj w 2028 będzie siódmym rynkiem opakowaniowym, po Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. 

Autorem raportu jest David Platt, postać dobrze znana na rynku petrochemicznym, mająca szerokie doświadczenie w branży tworzyw sztucznych i opakowań. Jest autorem ponad 50 raportów rynkowych dla firmy Smithers na takie tematy, jak opakowania globalne, sztywne opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania PET, opakowania elastyczne, biotworzywa, tworzywa sztuczne specjalistyczne, wysokowydajne folie opakowaniowe, torebki oraz zakrętki i zamknięcia. 

Dodaj ofertę pracy