mey
Wiadomości

Rośnie popyt na tworzywa w Europie

Zapowiadane na 2024 ożywienie na rynkach tworzyw Europy stało się faktem. Po koniunkturalnym dołku z grudnia 2023 nie ma już śladu.

Na rynku spot i rynku dystrybucyjnym handel ruszył z kopyta od połowy stycznia 2024. Styczeń został oceniony w segmencie dystrybucyjnym jako dobry, natomiast kontraktowanie sprzedaży na luty br jest oceniane jako bardzo dobre.

Popyt rośnie znacząco, co zainicjowało spokojny jak na razie ruch cen w górę. Sukcesywnie spada dostępność polimerów, zwłaszcza w grupie lepszych jakościowo gatunków PE i PP, co może oznaczać dalszy wzrost cen.

W polietylenach najwyższa dynamika rynku dotknęła LDPE. Rynek PP po styczniowych wzrostach jest stabilny. Wyższy popyt i ceny wygenerowały również rynki PET i PVC. Koniunkturę wzmacniają wyższe notowania ropy, szereg ograniczeń logistycznych w rejonie Morza Czerwonego i ostra zima w Ameryce Płn. 

Ogólnie, rynek polimerów w Europie stał się w lutym rynkiem byka. Jak potoczą się losy obecnej koniunkury? Zapewne najszybszej odpowiedzi udzielą notowania cen monomerów.

Dodaj ofertę pracy