biester
Wiadomości

100-tna wtryskarka dla H&K Müller

W roku 2023 ponad 50-letnia współpraca pomiędzy H&K Müller GmbH & Co. KG i Arburg została zwieńczona dostawą 100. maszyny firmy. Hydrauliczna maszyna Allrounder 420 C Golden Edition jest wyposażona w urządzenie manipulacyjne Multilift Select i produkuje puszki zakręcane oraz łyżki odmierzające i dozujące dla sektora farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego.

H&K Müller z siedzibą w Engelskirchen w Niemczech produkuje puszki plastikowe, kubki wielokrotnego użytku, miarki, środki dozujące, systemy pakowania, a także zrównoważone opakowania i różnego rodzaju techniczne części z tworzyw sztucznych formowane wtryskowo. Firma twierdzi, że posiada największy w Europie, ogólnodostępny, standardowy asortyment zakręcanych puszek plastikowych i puszek z zatrzaskowymi wieczkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Około 110 pracowników zajmuje się badaniami i rozwojem, konstrukcją form, formowaniem wtryskowym, dekoracją dostosowaną do potrzeb klienta za pomocą sitodruku i tłoczenia w wewnętrznej drukarni, a także logistyką. H&K Müller dostarcza swoje produkty głównie klientom z branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, stomatologicznej, weterynaryjnej, chemicznej i technicznej.

 

Udana współpraca od 1972 roku

Od ponad 50 lat firma H&K Müller polega wyłącznie na technologii firmy Arburg. Łącznie z nową hydrauliczną wtryskarką Allrounder 420 C Golden Edition, całkowita liczba wtryskarek w zakresie siły zwarcia od 500 do 2200 kN, którymi obecnie dysponuje firma, wynosi 52. Wiele systemów wyposażonych jest w urządzenia manipulacyjne Multilift umożliwiające zautomatyzowaną produkcję seryjną. W ciągu ostatnich dwóch lat wspólnie z firmą Arburg opracowano i uruchomiono dwa systemy „pod klucz”. Obydwa sprawdzają się z powodzeniem w zautomatyzowanej produkcji seryjnej, gdzie elementy, które wcześniej wymagały dużej siły roboczej, są produkowane w dużych ilościach.

Philipp i Justus Müller z zarządu H&K Müller GmbH & Co. KG są całkowicie entuzjastycznie nastawieni do technologii i współpracy firmy z Arburgiem. „Korzystanie z tych systemów oznacza, że proces pakowania może być w całości obsługiwany przez zadokowaną automatyzację. Pomaga to zmniejszyć siłę roboczą wymaganą w produkcji i pozwala nam realizować krótsze cykle” – mówi Philipp Müller. Jego brat Justus Müller dodaje: „Doceniamy niezawodne i oparte na współpracy relacje z firmą Arburg i nie możemy się doczekać wielu kolejnych lat udanej współpracy”.

 

Recykling rośnie

W maszynach Allrounder przetwarzane są również produkty wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto firma stale pracuje nad nowymi recyklatami oraz materiałami i dodatkami pochodzenia biologicznego i biodegradowalnego. Duża część standardowego asortymentu jest już dostępna z materiałów pochodzących z recyklingu, biodegradowalnych i pochodzących z odpadów przemysłu trzciny cukrowej. Firma niestrudzenie pracuje, aby w przyszłości móc oferować te opcje dla wszystkich produktów.

H&K Müller posiada czterokrotny certyfikat zgodnie z ISCC Plus, DIN EN ISO 9001 Zarządzanie jakością, 22000 Bezpieczeństwo żywności i 50001 Zarządzanie energią.

 

Zrównoważone produkty, zrównoważona produkcja

Oszczędzanie zasobów, świadomość ekologiczna i zrównoważone działania od wielu lat stanowią podstawową część filozofii korporacyjnej H&K Müller. Równowaga pomiędzy sukcesem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną jest od dziesięcioleci kamieniem węgielnym jej działalności biznesowej – tak jak było to w przypadku firmy Arburg.

H&K Müller przywiązuje szczególną wagę do efektywności energetycznej i surowcowej przy formowaniu wtryskowym tworzyw sztucznych oraz w produkcji zrównoważonych opakowań. Nowy zakład produkcyjny, otwarty w 2009 roku, ogrzewany jest niemal wyłącznie ciepłem odpadowym pochodzącym z produkcji, a zwiększone wykorzystanie napędów elektrycznych pozwala również zaoszczędzić emisję CO2. W ten sposób i dzięki zastosowaniu fotowoltaiki operacje są prawie bezemisyjne.

W przypadku wszystkich nowych zakupów maszyn H&K Müller dba o zapewnienie wysokiego poziomu efektywności energetycznej i prowadzi stały monitoring energii za pomocą liczników energii elektrycznej na liniach produkcyjnych. Co roku bezpośrednio w zakładzie poddajemy recyklingowi średnio 98 000 kilogramów przedkonsumenckich tworzyw sztucznych, pochodzących z produkcji prototypów i odpadów produkcyjnych. Duża część tej kwoty trafia z powrotem do produkcji w celu wytworzenia artykułów, które nie podlegają przepisom dotyczącym bezpieczeństwa żywności lub farmaceutyków. Materiał, którego sama firma nie może wykorzystać, jest sprzedawany innym firmom, które mogą go wykorzystać w swoich procesach produkcyjnych. Tworzy to system o obiegu zamkniętym, stanowiący zrównoważony wkład w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.

Dodaj ofertę pracy