KGL_new
Wiadomości

Fuzje gigantów papieru

Rynek opakowań kartonowych zostanie poddany mocnej konsolidacji. Fuzje realizują Smurfit Kappa i WestRock, natomiast zapowiedziały Mondi i DS Smith.

Połączenie Smurfit Kappa i WestRock jest warte 34 mld USD. Oba koncerny liczą na szereg synergii. Europejski producent ma duże doświadczenie w rozwijaniu odzysku i recyklingu, natomiast partner z Ameryki dysponuje dostępem do tańczych materiałów pierwotnych. Europa wykorzystuje około 80% papieru pochodzącego z recyklingu, a Stany Zjednoczone zużywają około 30%. Ponadto Europa ma znacznie większe doświadczenie w zakresie zmniejszania wagi niż Stany Zjednoczone, co oznacza, że ​​ogólnie zużywa mniej opakowań. Jednak dostęp do włókien pierwotnych i gatunków papieru opakowaniowego stał się ważniejszy dla rozwoju europejskich graczy na rynku opakowań papierowych, takich jak Smurfit Kappa, w obliczu rosnących kosztów energii. Konkurencyjność europejskich graczy została osłabiona ze względu na „nową rzeczywistość energetyczną”, podczas gdy presja na dekarbonizację jest bardziej intensywna niż w innych regionach świata. Presja ta zachęca firmy do poszukiwania możliwości wzrostu na arenie międzynarodowej, zwłaszcza po spadkach sprzedaży po pandemii w związku z osłabieniem sprzedaży detalicznej, wysokimi zapasami i przywróceniem równowagi w popycie w handlu elektronicznym. Połączenie Smurfit WestRock zapewni Smurfit Kappa dostęp do tańszych włókien pierwotnych i tektury falistej w czasie, gdy konkurencyjność europejskiej produkcji tektury falistej osłabła, potencjalnie stymulując eksport bardziej konkurencyjnej tektury pierwotnej do Europy. 

Obecnie sektor opakowań papierowych w dalszym ciągu boryka się z trudnymi warunkami popytowymi i niższymi cenami na całym świecie. Większość firm odnotowuje spadek sprzedaży i niższe marże. W takich warunkach rynkowych przesłanka do konsolidacji staje się coraz silniejsza.

Transakcja Smurfit Kappa-WestRock stała się impulsem do kolejnej zapowiedzianej wielomiliardowej próby konsolidacji rynku opakowań z tektury falistej, przede wszystkim w Europie, gdzie znajduje się największy druk spożywczy Mondi i DS Smith. Dojście do skutku tej transakcji zmieniłoby strukturę europejskiego rynku i wyłoniłoby nowego lidera. Połaczony potencjał Mondi i DS Smith byłby wyższy od Smurfit Kappa. W przyszłości może to skutkować kolejnym impulsem do większej liczby działań w zakresie fuzji i przejęć w sektorze w Europie i na świecie, co mogłoby jeszcze bardziej skonsolidować branżę.

Globalni duzi gracze, tacy jak Smurfit Kappa i potencjalny podmiot Mondi-DS Smith, prawdopodobnie przyspieszą przyjęcie skalowalnych, innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań w całej Europie. Oznacza to również ekspansję na teren opakowań z tworzyw sztucznych. A także wzmożoną konkurencję pomiędzy opakowaniami kartonowymi i plastikowymi.

Dodaj ofertę pracy