biester
Wiadomości

Rozdrabnianie płyt izolacyjnych

Aby osiągnąć ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, UNILIN Insulation korzysta z rozdrabniacza WEIMA WLK 1500 w swoim zakładzie w Desselgem (Belgia) do rozdrabniania złomu produkcyjnego i odpadów z produkcji płyt izolacyjnych. Cechą charakterystyczną jest hydrauliczny stół uchylny, który może podawać do rozdrabniacza panele o długości do 5,5 metra.

Od ponad czterdziestu lat belgijska firma UNILIN Insulation opracowuje innowacyjne produkty izolacyjne dla energooszczędnych budynków, pomagając w ten sposób zmniejszyć emisję CO2. Ponad 1 000 pracowników pracuje nad opracowaniem płyt izolacyjnych i elementów dachowych, które nie tylko zwiększają komfort domów, ale także obniżają rachunki za energię.

Jako część działającej na całym świecie Grupy UNILIN, zasada gospodarki o obiegu zamkniętym stanowi podstawę modelu biznesowego w UNILIN Insulation. Przy zakupie materiałów firma stale poszukuje materiałów resztkowych lub „odpadów”, które można ponownie wykorzystać jako surowce. Ponadto UNILIN promuje recykling produktów po zakończeniu ich cyklu życia. W ten sposób UNILIN postawił sobie ambitne cele: do 2030 roku 100% produkowanych przez nią płyt izolacyjnych będzie nadawać się do recyklingu, a aż do 90% odpadów produkcyjnych wytwarzanych w jej zakładach ma zostać poddanych recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu.

Aby zbliżyć się o krok do tego celu, UNILIN zaczął niedawno używać rozdrabniacza jednowałowego WEIMA WLK 1500 do przetwarzania złomu produkcyjnego i odpadów z produkcji płyt izolacyjnych do recyklingu. Powstające odpady produkcyjne to płyty składające się z czystej pianki poliuretanowej (PU) lub pianki PU, drewna i gwoździ. Te ostatnie stanowią szczególne źródło zagrożenia podczas rozdrabniania, ponieważ pył PU jest wyjątkowo łatwopalny. Aby zminimalizować ryzyko pożaru, rozdrabnianie odbywa się z małą prędkością. Ponadto niszczarka jest sterowana napędem hydraulicznym. Umożliwia to rozdrobnienie nieporęcznych paneli na cząstki o wielkości < 25 mm.

Kolejnym wyzwaniem był rozmiar paneli, gdyż mogą one mieć długość do 5,5 metra. Rozwiązanie: WLK 1500 wyposażona jest w hydrauliczny stół uchylny służący do podawania materiału. Ten specjalny projekt został opracowany w ścisłej współpracy zespołów UNILIN i WEIMA. Dzięki temu całe stosy płyt izolacyjnych o długości do 5500 mm można po prostu podawać za pomocą wózka widłowego do stołu uchylnego. Wcześniejsze przetwarzanie jest całkowicie niepotrzebne. Oszczędza to nie tylko czas, ale także koszty personelu i transportu.

Jeżeli do rozdrabniacza podawane są płyty izolacyjne z czystego PU, to po rozdrobnieniu materiał poprzez układ wydechowy jest podawany do prasy brykietującej. Wysoce sprasowane brykiety są następnie sprzedawane firmie, która je poddaje dalszej obróbce i wykorzystuje do produkcji nowych produktów. Jeżeli rozdrabniacz rozdrabnia elementy izolacyjne, składające się zarówno z PU, jak i drewna, system odsysania kieruje rozdrobniony materiał na samochód ciężarowy, który zawozi go bezpośrednio do innej firmy partnerskiej w celu dalszej obróbki.

Dzięki dużej elastyczności technicznej maszyna została precyzyjnie dostosowana do wymagań, konkretnego zastosowania i procesu podawania maszyny. Oferta usług posprzedażnych również zrobiła wrażenie na Belgach. „Wybraliśmy niszczarkę firmy WEIMA, ponieważ mieliśmy już dobre doświadczenie w innych obszarach biznesowych” – wyjaśnia inżynier projektu automatyzacji Sam Christiaens. „Szczególnie ważne było dla nas, aby niszczarka służyła przez wiele lat i aby maszyna działała niezawodnie. Nie możemy się doczekać otrzymania niszczarki, którą zamówiliśmy dla lokalizacji UNILIN w Sury-le-Comtal we Francji.”

Dodaj ofertę pracy