KGL_new
Wiadomości

Sektor cybersecurity - poznaj ścieżki kariery i możliwości rozwoju

Bezpieczeństwo danych jest jednym z najbardziej rozwojowych sektorów IT. Nie maleje bowiem liczba ataków hakerskich. Każdego dnia na świecie dochodzi do utraty ważnych, firmowych plików, danych personalnych czy dostępów do kont bankowych. Na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT. Jak wygląda ścieżka kariery i możliwości rozwoju w branży cybersecurity? Sprawdźmy!

Zawody, związane z ochroną danych w IT

Każdy, kto interesuje się tematyką cybersecurity, może spróbować swoich sił jako Administrator Systemów IT, Cyber Security Architect, Security Officer, Security Engineer czy Specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa. Pracodawcy poszukują również Administratorów Baz Danych, analityków bezpieczeństwa i testerów aplikacji, wyspecjalizowanych w ochronie danych. Jak widać, wybór specjalizacji jest w tej dziedzinie bardzo szeroki.

the:protocol: sprawdź i porównaj oferty pracy w cybersecurity

Praca w cybersecurity czeka również na pracowników działów helpdesków i service desków. Odrębną grupę specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT tworzą managerowie i osoby zarządzające projektami oraz produktami, związanymi z ochroną danych cyfrowych.

Ścieżka kariery specjalisty cybersecurity

Każdy, kto chce pracować w działach bezpieczeństwa i ochrony danych IT, musi najpierw zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Ochrona danych jest bowiem bardzo trudną i wymagającą dziedziną, dlatego warto rozpocząć naukę od specjalistycznych szkoleń, kursów i studiów informatycznych. Wielu początkujących inżynierów cybersecurity rozpoczyna karierę zawodową poprzez praktyki lub staż w wybranych firmach. Praktyki stanowią niepowtarzalną okazję, by poznać i zrozumieć różne aspekty pracy w działach bezpieczeństwa IT.

Interesuje Cię praca w cybersecurity? Aplikuj do najlepszych firm!

W pierwszych kilku latach pracy specjaliści do spraw cybersecurity realizują się na stanowiskach juniorskich. Zakres ich obowiązków obejmuje najczęściej projekty niesamodzielne i stosunkowo proste, wykonywane pod nadzorem managerów. Wieloletnia praktyka w działach bezpieczeństwa IT przynosi najzdolniejszym specjalistom pozycję seniora i dalsze możliwości awansu na stanowiska kierownicze.

Własna firma z branży cyberbezpieczeństwa

Część osób, mających wysokie kompetencje i wiedzę na temat ochrony danych IT, wybiera indywidualną ścieżkę rozwoju. Tacy specjaliści zakładają własne działalności gospodarcze i prowadzą niezależne projekty i realizują indywidualne zlecenia. Własna firma IT to doskonała opcja dla osób niezależnych, które lubią działać samodzielnie i nie odnajdują się w strukturach korporacji czy lokalnych firm. Niektórzy specjaliści IT, mający jednoosobowe działalności gospodarcze, współpracują z zewnętrznymi podmiotami w formule B2B.

Nie ulega wątpliwości, że w branży IT prowadzenie własnej firmy daje szansę na bardzo szybki awans. Właściciele prężnie rozwijających się biznesów zostają bowiem prezesami zarządów i CEO własnych działów cybersecurity.

Podsumowanie

Branża cybersecurity daje wiele możliwości rozwoju osobom, zainteresowanym tematyką bezpieczeństwa danych. Pracodawcy wciąż rekrutują juniorów i specjalistów-inżynierów cybersecurity, dając nowo zatrudnionym pracownikom różne perspektywy awansu. W branży IT szansę na dynamiczny rozwój mają również właściciele firm i założyciele innowacyjnych start-up`ów. Najwybitniejsi specjaliści do spraw bezpieczeństwa danych już w pierwszych 5-6 latach kariery awansują na pozycje seniorskie i kierownicze.

Materiał Partnera

Dodaj ofertę pracy