Certyfikacja ISCC PLUS zapewnia identyfikowalność certyfikowanych materiałów w całym łańcuchu dostaw poprzez różne opcje łańcucha dowodowego, w tym podejście oparte na bilansie masy. Dostawom materiałów certyfikowanych przez ISCC PLUS musi bowiem zawsze towarzyszyć deklaracja zrównoważonego rozwoju (Sustainability Declaration), zawierająca szczegółowe informacje na temat certyfikowanych materiałów. Za jej pomocą Grupa Azoty S.A. zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw oraz umożliwia weryfikatorom zewnętrznym śledzenie przychodzących i wychodzących przepływów materiałów.
Jednym z naszych kluczowych założeń w obszarze tworzyw jest rozwój portfolio certyfikowanych produktów i ich sprzedaż. W 4 kwartale 2023 roku Grupa Azoty zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży do europejskiego klienta z branży automotive, obecnie odbieramy pozytywne sygnały w zakresie rosnącego zainteresowania produktami, w których biomasa, materiały pochodzące z recyklingu lub kombinacja obu jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym. Zakładamy, że rynek produktów certyfikowanych w ramach systemu ISCC będzie dynamicznie wzrastał, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji Grupy Azoty w tym segmencie branży tworzywowej. Jako producent poliamidu 6 chcemy wykorzystywać certyfikowane surowce, aby w coraz większym stopniu przyczyniać się do rozwoju biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi dr Marcin Witkowski Dyrektor Korporacyjny ds. ESG w Grupie Azoty S.A.
Wdrożony w IV kwartale 2022 roku i pozytywnie recertyfikowany w IV kwartale 2023 roku system ISCC PLUS umożliwia Grupie Azoty S.A. produkcję i sprzedaż (obok poliamidu 6) także innych certyfikowanych produktów tj. kaprolaktamu oraz cykloheksanonu, zgodnie z podejściem bilansu masy. Metoda ta umożliwia przypisanie udziału certyfikowanych surowców np. bio-cyrkularnych, cyrkularnych lub pochodzących z biomasy - będących alternatywą dla surowców kopalnych - do produktów, poprzez weryfikowalną ewidencję księgową i zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw.