biester
Wiadomości

Eissmann Automotive upada

Duży niemiecki producent części dla motoryzacji ogłosił upadłość. To dalszy ciąg kryzysu dławiącego sektor produkcji części dla motoryzacji. Bezpośrednim powodem jest konwersja na samochody elektryczne składające się z mniejszej ilości części i wymagające mniejszych nakładów pracy.

Zagrożonych jest ok 5 000 miejsc pracy w spółce matce i spółkach zależnych. Eissmann zajmował się głównie produkcją elementów wyposażenia wnętrz aut. Kryzys w branży motoryzacyjnej pogłębia się nieubłaganie. Eissmann Automotive nie jest pierwszym i nie ostatnim dostawcą, który popadł w kłopoty finansowe. Dostawcy tacy jak ZF Friedrichshafen, Continental, Michelin i Goodyear musieli już redukować zatrudnienie i zamykać fabryki.

Jednak na firmę Eissmann Automotive wpływają również inne czynniki. Spółka stwierdziła, że ​​podjęte w ostatnich miesiącach działania restrukturyzacyjne nie są w stanie zrekompensować obciążeń spowodowanych recesją. Ponadto w Niemczech rosły koszty energii i materiałów, a także zmiany stóp procentowych. Pracownicy, z których 1 000 pracuje w Niemczech, otrzymają w ciągu najbliższych trzech miesięcy środki z tytułu niewypłacalności.

W Polsce działa spółka zależna Eissmann Automotive Polska, która w okresie 1.04.2021 - 31.12.2022 miała 15,5 mln PLN przychodów i prawie 6 mln PLN straty netto. Średnie zatrudnienie w tym czasie wyniosło 86 osób. Ok. 30% wartości sprzedaży lokowano w Polsce, reszta trafiała na rynki UE. Niedawno podjęto decyzję o przeniesieniu większej ilości produkcji z Niemiec.

 

Dodaj ofertę pracy