biester
Wiadomości

PPWR jednak przechodzi

Państwa członkowskie UE zgodziły się w zeszły piątek na PPWR. Tym samym prysły nadzieje wielu branżowych organizacji przemysłu tworzyw podsycające spekulacje, że wstępne porozumienie może zostać zablokowane lub wstrzymane przez Komisję Europejską (KE). Pod koniec zeszłego tygodnia pojawiły się pogłoski, że Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej podjęła próbę ponownego otwarcia negocjacji. Próby miały podobno wynikać z nowych przepisów PPWR dotyczących importu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, które często pochodzą z krajów, które nie spełniają rygorystycznych unijnych norm środowiskowych. Osiągnięto jednak porozumienie zezwalające na import spełniający te normy. Porozumienie w sprawie PPWR, które zostało wstępnie zatwierdzone dwa tygodnie temu, zostało formalnie przyjęte przez Komitet Stałych Przedstawicieli UE (Coreper) w piątkowe popołudnie.

W największym skrócie nowy PPWR zakłada szereg zmian i obowiązkowe cele dla wszystkich państw członkowskich. Do 2029 r. wszystkie kraje będą musiały zbierać co roku co najmniej 90% jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników po napojach. Aby osiągnąć ten cel, należy zbudować systemy zwrotu depozytów (DRS), chyba że już je wprowadzono. Państwa członkowskie również zostaną zwolnione, jeżeli w 2026 r. osiągną poziom zbiórki powyżej 80% i wprowadzą plan wdrożenia mający na celu osiągnięcie celu wynoszącego 90%.

W przypadku tworzyw sztucznych ograniczenia zostaną wprowadzone na opakowania świeżych owoców i warzyw, a także torby reklamowe i produkty kosmetyczne. Produkty pochodzące z recyklingu spoza UE będą również dozwolone pod pewnymi ograniczeniami.
 

Jednym z głównych punktów spornych w okresie poprzedzającym PPWR była debata na temat opakowań wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku, zwłaszcza wykonanych z papieru i tektury. Analizy LCA zlecone przez organizację pozarządową Zero Waste Europe i organizację lobbystyczną Europejskie Stowarzyszenie Opakowań Papierowych (EPPA) zaprzeczają sobie nawzajem w kwestii tego, co miałoby większy wpływ na środowisko.

Dodaj ofertę pracy