W największym skrócie nowy PPWR zakłada szereg zmian i obowiązkowe cele dla wszystkich państw członkowskich. Do 2029 r. wszystkie kraje będą musiały zbierać co roku co najmniej 90% jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników po napojach. Aby osiągnąć ten cel, należy zbudować systemy zwrotu depozytów (DRS), chyba że już je wprowadzono. Państwa członkowskie również zostaną zwolnione, jeżeli w 2026 r. osiągną poziom zbiórki powyżej 80% i wprowadzą plan wdrożenia mający na celu osiągnięcie celu wynoszącego 90%.
W przypadku tworzyw sztucznych ograniczenia zostaną wprowadzone na opakowania świeżych owoców i warzyw, a także torby reklamowe i produkty kosmetyczne. Produkty pochodzące z recyklingu spoza UE będą również dozwolone pod pewnymi ograniczeniami.
Jednym z głównych punktów spornych w okresie poprzedzającym PPWR była debata na temat opakowań wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku, zwłaszcza wykonanych z papieru i tektury. Analizy LCA zlecone przez organizację pozarządową Zero Waste Europe i organizację lobbystyczną Europejskie Stowarzyszenie Opakowań Papierowych (EPPA) zaprzeczają sobie nawzajem w kwestii tego, co miałoby większy wpływ na środowisko.