biester
Wiadomości

Recykling big bagów na Litwie

Zakład recyklingu Virginijus ir Ko w zachodniej Litwie zajmuje się gospodarką odpadami i recyklingiem od ponad 20 lat, przetwarzając rocznie około 35 000 ton potencjalnych materiałów nadających się do recyklingu.

Większość materiałów poddawanych recyklingowi to odpady powstałe w rolnictwie. „Od lat pracujemy z materiałami z sektora rolniczego, w tym z folią rolniczą i dużymi ilościami odpadów big bag. W tamtym czasie na Litwie i w sąsiednich krajach nie było zakładu recyklingu big bagów. To właśnie zmotywowało nas do inwestycji w tym obszarze i lokalnego recyklingu tych materiałów. Jednak szybko zdaliśmy sobie sprawę, że recykling big bagów to bardzo złożone zagadnienie” – wyjaśnia Virginijus Skublickas, dyrektor zarządzający w Virginijus ir Ko, „ale nie poddaliśmy się i znaleźliśmy odpowiedniego partnera do tego zadania w firmie Lindner Washtech”.

 

Big bagi są zwykle wykonane z polipropylenu (PP) i są wyjątkowo odporne na rozdarcie, wytrzymałe, odporne na przecięcia i zarysowania – to wszystko sprawia, że proces recyklingu jest bardzo wymagający. Na pierwszym etapie rozdrabniania maszyny muszą obchodzić się z twardymi materiałami ostrożnie i precyzyjnie, zapewniając wysoką przepustowość i odporność na substancje nie podlegające rozdrobnieniu. Cały łańcuch procesu musi być precyzyjnie skoordynowany, aby zawartość drobnych cząstek, która powodowałaby straty materiału, była jak najmniejsza i aby zagwarantować wysoki poziom czystości materiału.

 

„Podobnie jak w przypadku wielu procesów recyklingu tworzyw sztucznych, pierwszy etap rozdrabniania jest najważniejszy w przypadku recyklingu big bagów. Dzięki solidnemu napędowi i sprzęgłu bezpieczeństwa, rozdrabniacze serii Micromat są szczególnie mocne i odporne na substancje nie podlegające rozdrobnieniu. System cięcia Micromat jest również specjalnie zaprojektowany do rozdrabniania dużych worków. Specjalne noże i łatwo regulowany przeciwnóż zapewniają wysoką produktywność” – mówi Tomas Kepka, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią w Lindner Washtech GmbH. W kolejnych etapach procesu główny nacisk położony jest na delikatne usunięcie pozostałych zanieczyszczeń i osuszenie materiału – dodaje Kepka. Opatentowany przez firmę Lindner Washtech system mycia wstępnego „Rafter” o niskiej prędkości wynoszącej ok. 60 obr/min, jest idealną maszyną do usuwania m.in. kamieni i piasku. Już na pierwszym etapie prania można usunąć do 90% całego brudu i zanieczyszczeń. W kolejnych procesach wstępnie umyte i otwarte płatki big bag można przetwarzać znacznie delikatniej, unikając strat materiałowych.

 

Po czyszczeniu materiał musi zostać optymalnie przygotowany w suszarni do procesu wytłaczania. „Do suszenia materiałów typu big bag wykorzystujemy suszarkę mechaniczną z serii Loop Dryer. Jest wyposażona w specjalne narzędzia, które zapobiegają dużym naprężeniom materiału na skutek tarcia. Suszarka posiada również przetwornicę częstotliwości, dzięki czemu można odpowiednio regulować i kontrolować prędkość” – wyjaśnia Kepka.

 

Instalacja big bagów w Virginijus została oddana do użytku w 2023 roku i już od dobrych sześciu miesięcy produkuje wysokiej jakości granulat PP. Cały obiekt składa się z instalacji rozdrabniania i mycia, instalacji uzdatniania wody technologicznej oraz instalacji wytłaczania z odkażaniem odorowym. „W firmie Lindner Washtech znaleźliśmy partnera, który był w stanie zaoferować doskonale skoordynowany, kompleksowy projekt z wieloma systemami referencyjnymi, od rozdrabniania po mycie i suszenie. Lindner Washtech był niezawodnym partnerem w całym procesie planowania, aż do uruchomienia i serwisu. Z pewnością ponownie wybralibyśmy obiekt Lindner Washtech – dodaje Skublijckas.

Dodaj ofertę pracy