biester
Wiadomości

Wyłudzenia VAT w obrocie polimerami

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała siedem osób z zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała zwrot podatku VAT w obrocie polimerami i stalą. Prokuratura Krajowa poinformowała o przedstawieniu im zarzutów.

Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza wyjaśniła, że członkowie grupy wprowadzali do obrotu nierzetelne faktury oraz podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które miały potwierdzać transakcje polimerami i stalą. Do wystawiania tzw. pustych faktur wykorzystywali podmioty gospodarcze, zarejestrowane na osoby tzw. słupy, które nie prowadziły żadnej działalności. Na podstawie fikcyjnych faktur składali nierzetelne deklaracje podatkowe, pomniejszali w ten sposób faktyczne należności podatkowe. – Skarb Państwa mógł ponieść z tego tytułu ok. 50 mln zł straty – przekazała Brzoza.

KAS zatrzymała siedmiu podejrzanych. Przeszukano biura i mieszkania w woj. śląskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Prokurator zachodniopomorskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, dokonania fałszerstwa faktur VAT, kwalifikowanego jako tzw. zbrodnia vatowska, i prania pieniędzy. Za te przestępstwa grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Podejrzanym o popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej grozi do 25 lat więzienia.

– Na poczet przyszłych kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczeń nieruchomości, sztabek srebra, monet kolekcjonerskich i gotówki w różnych walutach o wartości 5,85 mln zł. Łączna wartość zabezpieczeń majątkowych dokonanych w toku postępowania przez prokuratora wynosi 9,6 mln zł – przekazała prokuratura. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych tymczasowe aresztowanie, a wobec pozostałych podejrzanych poręczenia majątkowe w wysokości 320 tys. zł i dozór policji. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu działali w latach 2022-2023. KAS prowadzi w tej sprawie 16 kontroli celno-skarbowych, wydała 3 decyzje zabezpieczające na kwotę 7,4 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

Dodaj ofertę pracy