biester
Wiadomości

Pierwszy pozew za opóźnienie systemu kaucyjnego

Brytyjska firma odpadowa BIFFA rozważa wniesienie pozwu na 100 mln funtów (ok 126 mln USD) za brak wdrożenia systemu DRS przez Szkocję. Szkoci mieli być pionierem DRS w Wielkiej Brytanii, jednak ostatecznie opóźniono wprowadzenie systemu kaucyjnego w Szkocji, Walii i Wielkiej Brytanii do października 2025, a dziś mówi się o roku 2027.

BIFFA w ramach przygotowań do obsługi DRS w Szkocji poczyniła inwestycje na kwotę rzędu 65 mln GBP, w postaci zakupu 200 samochodów ciężarowych, rekrutacji personelu, nabycia nieruchości. Przygotowania zostały nagle wstrzymane, kiedy Szkoci wycofali się z DRS w czerwcu zeszłego roku, co wywołało falę szoku w branży gospodarki odpadami. Circularity Scotland, operator systemu właśnie ogłosił upadłość  programu, ze zgłoszonymi długami i zobowiązaniami na kwotę ponad 86,2 mln GBP.

Sytuacja w całej Wielkiej Brytanii jest niejasna, albowiem wszystkie trzy kraje w obszarze ochrony środowiska mogą stanowić niezależne prawo. Brytyjczycy nalegają, aby Szkoci i Walijczycy dostowali się do ich uregulowań, głownie w kontekście ograniczenia poziomów depozytów. Ponadto, przeciwko DRS w Szkocji zbuntowali się mali producenci napojów i sprzedwacy detaliczni. Obecnie mówi się o tym, że DRS może ruszyć na terenie całej Wielkiej Bytanii najwcześniej w 2027.

Dodaj ofertę pracy