Ta potężna drukarka, mieszcząca się w Centrum Zaawansowanych Konstrukcji i Kompozytów Uniwersytetu Maine, reprezentuje nową erę badań nad drukiem 3D. Rozszerza możliwości technologii o jej zastosowanie w budownictwie ekologicznym.
Według Habiba Daghera , dyrektora centrum, nowa drukarka otwiera granice badań poprzez integrację operacji robotycznych współpracujących z obliczeniami o wysokiej wydajności i sztuczną inteligencją. Dzięki temu jest to kluczowe narzędzie do tworzenia przyszłych projektów innowacyjnych.
Nowa drukarka może drukować obiekty o długości do 29 m, szerokości 10 m i wysokości 5,5 m, zużywając do 220 kg materiału na godzinę. Wykorzystanie ich do tworzenia biobudownictwa może być odpowiedzią na niedobory niedrogich mieszkań i siły roboczej na budowie.
Drukarka ta służyła już do tworzenia różnych obiektów, m.in. łodzi i konstrukcji obronnych. Jej głównym celem jest pokazanie, jak nowoczesne technologie można wykorzystać do rozwiązywania współczesnych problemów, w tym zapewniania niedrogich mieszkań przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko.