biester
Wiadomości

ADIENT tnie miejsca pracy

Kolejny dostawca motoryzacyjny redukuje zatrudnienie i przenosi miejsca pracy poza Europę. Adient to duży dostawca foteli samochodowych w siedzibą w USA. Firma nie ujawniła, ilu pracowników dotknęły zwolnienia ani do jakich krajów przenosi stanowiska. We wrześniu 2023 r. Adient zatrudniał ponad 70 000 pracowników na całym świecie, z czego około 42% pracowało w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Adient Plc oświadczył właśnie, że restrukturyzuje swoją działalność w Europie, redukując miejsca pracy i przenosząc stanowiska do krajów o niższych kosztach. Spółka chce zredukować własne koszty.

Europejscy producenci samochodów borykają się z trzema wyzwaniami: słabym popytem wynikającym z wyższym kosztem finansowania zewnętrznego, ostrą konkurencją ze strony chińskich rywali oraz wyższymi kosztami produkcji obniżającymi ich marże. Adient dostarcza fotele niektórym z największych europejskich producentów samochodów, w tym Stellantis, Renault, BMW, Mercedes Benz i Volkswagen, a także amerykańskim gigantom: Ford i GM.

W Polsce koncern posiada trzy spółki. Adient Poland osiągnął w 2022/23 przychody 1,8 mld PLN i zysk netto 11 mln PLN. Przychody Adient Seating Poland wyniosły 2,1 mld PLN, zysk netto 22 mln PLN. Przychody Adient Foam Poland to 291 mln PLN, zysk netto 2 mln PLN.

Dodaj ofertę pracy