KGL_new
Wiadomości

Recykling chemiczny: faza decydująca

Inwestycje oraz legislacja UE spowodują, że rynek recyklingu chemicznego w nadchodzących latach wejdzie w decydującą fazę. Obecnie na całym świecie działa ponad 40 zakładów recyklingu chemicznego, a w planach jest ponad 100 kolejnych projektów. Tak wynika z najnowszego raportu rynkowego Ecoprog.

W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wprowadzenie recyklingu chemicznego wejdzie w decydującą fazę. Jest tego kilka powodów. Po pierwsze, według inżynierów projektu, w nadchodzących latach ma zostać uruchomionych blisko 50 nowych zakładów recyklingu chemicznego, z czego ponad połowa zlokalizowana jest w Europie. Proces ten pokaże, czy rozwiązania techniczne można wdrożyć zgodnie z planem – i po oczekiwanych kosztach.

Decyzja w sprawie podstaw prawnych jest co najmniej równie ważna, zwłaszcza w UE. Jeżeli obliczenie wydajności recyklingu w sensie „zwolnienia od zużycia paliwa”, czyli metodologii obliczeń stosowanej przez przemysł chemiczny, sprawdziłoby się, umożliwiłoby to na przykład zaliczenie zużytego oleju pirolitycznego o prawie równej masie, jako plastik z recyklingu. Jednocześnie możliwa byłaby „rozcieńczanie” oleju popirolitycznego benzyną otrzymywaną z surowców kopalnych w ramach procesów produkcyjnych na większą skalę. Miałoby to również konsekwencje techniczne, takie jak wyższe tolerancje dotyczące zanieczyszczeń. W przypadku podejścia „średniej kroczącej”, jak twierdzą w szczególności stowarzyszenia zajmujące się ochroną środowiska i branża recyklingu mechanicznego, kwota obliczonych wolumenów często w praktyce byłaby nawet o połowę mniejsza. W związku z tym znaczenie gospodarcze metody obliczeniowej jest duże, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w UE toczy się debata na ten temat, przede wszystkim poprzez decyzję w sprawie wdrożenia dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUPD).

W związku z wciąż wysoką dynamiką rynku recyklingu chemicznego, ecoprog zaktualizował w trzeciej edycji swój raport rynkowy dotyczący recyklingu chemicznego. W ten sposób po raz pierwszy niektóre projekty zostały usunięte ze śledzenia ze względu na brak widocznego postępu.

W sumie badanie rynku obejmuje ponad 40 czynnych zakładów i ponad 100 projektów recyklingu chemicznego, z czego prawie 20 jest w budowie. Ogółem, w porównaniu do roku ubiegłego, ponownie wzrosła liczba czynnych obiektów oraz zakładów w budowie.

Dodaj ofertę pracy