biester
Wiadomości

Alpla: butelki do wina z PET

Bezpieczne, niedrogie i zrównoważone: firma ALPLA, specjalista w dziedzinie opakowań z tworzyw sztucznych , wprowadza na rynek butelkę wina wykonaną z PET nadającą się do recyklingu . Butelka waży zaledwie jedną ósmą szklanej butelki, zmniejsza ślad węglowy nawet o 50 procent i pozwala na oszczędność ceny aż do 30 procent. Może być wykonany w całości z przetworzonego PET (rPET). To rozwiązanie opakowaniowe jest teraz dostępne w butelkach o pojemności 0,75 litra i 1 litra i jest już stosowane w Austrii przez klienta pilotażowego i partnera rozwojowego, firmę Wegenstein.

Globalny specjalista w dziedzinie opakowań, firma ALPLA, dodała do swojej oferty butelkę wina PET . Butelka o pojemności 0,75 litra waży zaledwie 50 gramów – około osiem razy mniej niż jej szklana alternatywa. Pierwsze butelki wina białego należące do winnicy Wegenstein weszły niedawno do obrotu na austriackim rynku wina, czyniąc je częścią ogólnoeuropejskiego obiegu „od butelki do butelki”. To zrównoważone rozwiązanie zmniejsza zużycie węgla o 38 procent w porównaniu z alternatywą szklaną – i to nawet bez zawartości rPET. Butelka PET dostępna jest teraz także w wersji 1-litrowej. ALPLA planuje już od 2025 roku produkować kilka milionów sztuk rocznie i planuje rozwiązania wykonane w całości z rPET.

PET jest lekki, niełamliwy i nadaje się do recyklingu, a jego formowanie wymaga niewielkiej ilości energii, co czyni go idealnym rozwiązaniem opakowaniowym. Dzięki niemu winiarze mogą zmniejszyć swój wpływ na środowisko i obniżyć koszty” – podkreśla Daniel Lehner, dyrektor globalnej sprzedaży ds. żywności i napojów w firmie ALPLA . Plastikowe opakowanie spełnia wszystkie wymagania jakościowe, jest dostępne w wersji przezroczystej lub zielonej i nadaje się do wszystkich rodzajów win.

Zrównoważony, niedrogi i kompatybilny
Niższe zużycie materiałów i energooszczędna produkcja zmniejszają zużycie węgla. Zastosowanie rPET dodatkowo zwiększa redukcję. Nawet przy 30% rPET oszczędza się 43%, a ślad ekologiczny rozwiązania wykonanego w 100% z rPET jest nawet o połowę mniejszy, przy minus 50%. Wysokiej jakości materiały pochodzące z recyklingu dostarczane są przez firmę ALPLA z własnych zakładów recyklingu ALPLARecycling. Niska waga opakowania pozytywnie wpływa także na transport. Istnieje również przewaga kosztowa. Butelki do wina PET firmy ALPLA są do 30 procent tańsze niż butelki szklane, w zależności od wymagań.

To zrównoważone rozwiązanie opakowaniowe współpracuje z konwencjonalnymi metalowymi zakrętkami i jest kompatybilne z liniami rozlewniczymi producentów wina, co oznacza, że jest elastyczne. Wegenstein napełnia butelki PET na tych samych liniach rozlewniczych, co butelki szklane. „Butelka została doskonale dostosowana do procesów rozlewu i wysyłki. Ścisła współpraca z zespołem Wegensteina znacznie przyspieszyła wprowadzenie na rynek” – relacjonuje Sebastian Rosenberger, kierownik projektu w firmie ALPLA . „ Butelka PET spełnia swoje obietnice. Jest atrakcyjna wizualnie, gwarantuje naszą jakość i jest praktyczny. Składamy innowacyjną ofertę konsumentom, którym zależy na naszym środowisku i klimacie” – wyjaśnia Herbert Toifl, dyrektor zarządzający winnicy Wegenstein.

Dodaj ofertę pracy