biester
Wiadomości

BRENNTAG: zrównoważone rozwiązania

Ideą Brenntag w zakresie zrównoważonego rozwoju jest wsparcie rozwoju gospodarki, społeczeństwa  i środowiska z uwzględnieniem zdrowia i życia przyszłych pokoleń. Biorąc pod uwagę 150-letnią obecność Brenntag na rynku oraz doświadczenie jakie zebrał przez ten czas podczas zmieniającej się gospodarki na całym świecie, jest obecnie w stanie sprostać każdemu wyzwaniu jakie stawia nam przyszłość – również w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych pokoleń opracowaliśmy szerokie portfolio produktów z uwzględnieniem recyklatów i biomateriałów.

Recyklaty - gotowość do wsparcia klientów

Wychodząc naprzeciw przepisom i porozumieniom branżowym dotyczącym udziału recyklatów w opakowaniach (30%) oraz innych branżach wykorzystujących tworzywa sztuczne, nawiązaliśmy współpracę z wieloma dostawcami recyklatów.

Nasi partnerzy oferują recyklaty LDPE. Materiały te mają pochodzenie post konsumenckie i poprzemysłowe. Aktualnie posiadamy atesty klientów produkujących folie opakowaniowe. Materiały te można również wykorzystać do produkcji rur.

W ofercie mamy również rPP pochodzenia poprzemysłowego. Materiały te wykorzystywane są m.in. w zastosowaniach wtryskowych, w branży budowlanej, gdzie uzyskały akceptację klientów. Charakteryzują się powtarzalnością i wysoką jakością.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wysokiej jakości rHDPE pochodzenia poprzemysłowego. Materiały ten charakteryzują się wysoką jakością i nadają się m.in. do zastosowań wtryskowych w branży budowlanej.

Wielkimi krokami zbliża się rozporządzenie zobowiązujące producentów samochodów do stosowania w całej masie samochodu 25% materiałów pochodzących z recyklingu. W tym obszarze oferujemy materiały pochodzące z recyklingu PA, PBT, PC, PC/ABS, ABS pochodzenia poprzemysłowego. Materiały te odpowiadają normom producentów samochodów m.in.: VW. Obecnie wraz z naszymi klientami przygotowujemy się do spełnienia tego wymogu, uczestnicząc z nimi w projektach, które zostaną uruchomione w najbliższej przyszłości. Recyklaty z materiałów inżynieryjnych przeznaczone są nie tylko dla branży samochodowej, ale również innych branż, jak budowlana czy urządzeń AGD.

Szeroka oferta recyklatów obejmuje również rABS oraz rPS pochodzenia post konsumenckiego, odzyskiwanych głównie ze sprzętu AGD. Materiały te są testowane i stosowane przez producentów mieszanek, dostawców części dla przemysłu motoryzacyjnego (VW), opakowaniowego oraz AGD (BSH).

Evercycle – nowe produkty dla branży recyklingu

W ostatnich latach obserwuje się coraz większe znaczenie specjalistycznych dodatków w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Odgrywają one bardzo ważną rolę, ponieważ pozwalają kształtować własności tworzyw a także wpływają na ich trwałość. Wśród nich można wyróżnić antyutleniacze i stabilizatory UV. Grupa Brenntag jako oficjalny dystrybutor SI Group, będącej światowym liderem w zakresie innowacyjnych dodatków uszlachetniających, posiada w swoim portfolio szeroki zakres stabilizatorów UV, antyutleniaczy czy kompatybilizatorów (środków sprzęgających).

W 2022 roku podczas targów K, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma SI Group ogłosiła nazwę swojego nowego portfolio przeznaczonego dla branży recyklingu - Evercycle. Nowa seria produktowa umożliwia przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym dla części tworzyw. Pozwalają one zniwelować różnicę jakościową pomiędzy materiałem bazowym, a materiałem przetworzonym ponownie.

Oferowane dodatki Evercycle dają przemysłowi nowe rozwiązania, umożliwiając recykling większej ilości tworzyw sztucznych, które mogą wrócić z powrotem do gospodarki. Owocuje to bardziej zrównoważonym przemysłem i przynosi wszystkim większe korzyści społeczne i gospodarcze.

Aktualnie seria Evercycle obejmuje następujące produkty:

Nazwa

Postać

PET

HDPE

LDPE

PP

Zastosowanie

Efekt

PET-102D

proszek/granulki

X

 

 

 

Butelki, pojemniki, włókna

Zapobiega zmianom koloru

PET-103D

ciecz

X

 

 

 

Butelki, pojemniki, włókna

Zapobiega zmianom koloru

LD-104P

granulki

 

 

X

 

Folia stretch

Poprawa własności mechanicznych

LD-101S

proszek/granulki

 

X

X

 

Opakowania elastyczne, folie

Stabilizacja

PP-101S

proszek/granulki

 

X

 

X

Opakowania sztywne, automotive

Stabilizacja

 

Przedstawiciele biotworzyw w portfolio Brenntag

Wraz ze swoimi partnerami, NaturePlast oraz Prime Biopolymers, Brenntag oferuje szeroką gamę biotworzyw należących do grup:

 • tworzyw biodegradowalnych pochodzących z kopalin jak PBAT, PCL;
 • tworzyw nie ulegających biodegradacji, ale pochodzących z biomasy tj.: PA 12, PET, PP, PE, estry celulozy;
 • tworzyw biodegradowalnych otrzymywanych z biomasy: PLA, PBS, skrobia termoplastyczna, PHA (Polihydroksyalkaniany).

Na szczególną uwagę zasługuje PHA należące do najnowszej generacji biotworzyw termoplastycznych wytwarzanych przez mikroorganizmy z biomasy. PHA obejmują szeroką gamę materiałów o znacznych różnicach w ich strukturze chemicznej. Obecnie dostępnych jest ich klika odmian różniących się grupami funkcyjnymi: PHP, PHB, PHBV, PHO, WWA, PHHX, PSHV oraz PHOD.

Wszystkie podtypy PHA są biodegradowalne, biokompatybilne i wykazują doskonałe właściwości mechaniczne. Te polihydroksyalkaniany oferują wiele ścieżek zrównoważonego rozwoju i gospodarki odpadami:

 • recykling mechaniczny;
 • spalanie jako alternatywne wytwarzanie energii odnawialnej;
 • biodegradacja poprzez całkowity rozkład do substancji prostych w warunkach glebowych, słodkowodnych lub morskich;
 • kompostowanie domowe jako jedno z rozwiązań do zarządzania odpadami. Szybkość degradacji różni się w zależności od typu PHA.

Wykorzystując powyższe cechy, PHA wykazuje duży potencjał ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi zarówno na poziomie makro, jak i mikro, minimalizując przy tym wpływ mikroplastiku na środowisko.

PHA oferują szeroki zakres właściwości, który różni się w zależności od ich rodzaju i składu chemicznego, wyróżniając się ponadto na tle innych tworzyw:

 • pochodzenie – wytwarzane są w procesach mikrobiologicznych, pochodzą z surowców biologicznych lub odnawialnych;
 • przezroczystość i barwienie – występują w postaci przezroczystej i półprzezroczystej; idealne do opakowań transparentnych, łatwe w bawieniu;
 • biodegradowalność – ulegają naturalnej degradacji, zmniejszając wpływ na środowisko i gromadzenie się odpadów;
 • gęstość – różni się w zależności od składu chemicznego; typowy zakres 1,0-1,3 g/cm3;
 • rozpuszczalność – są nierozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych, natomiast  rozpuszczalne w rozpuszczalnikach chlorowcowanych (chloroform, dichlorometan i dichloroetan);
 • właściwości barierowe – określane jako dobre dla gazów i tlenu, dzięki czemu nadają się do materiałów opakowaniowych;
 • przetwórstwo – na standardowych wtryskarkach, wytłaczarkach i maszynach do termoformowania.

PHA wykorzystuje się między innymi do wytwarzania:

 • opakowań do żywności (worki kompostowalne, pokrywki, pojemniki);
 • artykułów jednorazowego użytku (pieluchy, pojemniki kosmetyczne, maszynki do golenia, kubeczki, sztućce);
 • folii opakowaniowych (pojemniki, powłoki papierowe, torby na zakupy);
 • tapicerek, dywanów;
 • odzieży;
 • leków i bioimplantów;
 • detali technicznych.

Jednym z przykładów wtryskowego PHA (Natureplast PHI 002) posiadającego certyfikaty OK Home and Industrial Compost jest detal, który znalazł zastosowanie w branży elektrycznej jako popularna puszka elektryczna.

Główną ideą zastosowania PHA w tym produkcie było ograniczenie wpływu na środowisku poprzez możliwość kompostowania w przydomowych kompostownikach bez generowania mikroplastiku. Dzięki tym właściwościom, zużytą puszkę można będzie utylizować wraz z innymi odpadami organicznymi.

Kolejnym prężnie rozwijającym się producentem w zakresie biomateriałów jest współpracująca z Brenntag włoska firma Franplast, specjalizująca się nie tylko w produkcji TPE-S i TPO, ale również przyjaznych dla środowiska gatunków TPE-S. Na potrzeby ochrony zarówno naszej planety jak i naszego zdrowia powstała marka Chemiton Life®.

Pierwszymi materiałami opracowanymi dla grupy Chemiton Life® stały się gatunki pochodzenia biologicznego, w skład których od 40% do 60% wchodzą surowce ze źródeł odnawialnych. Zakres twardości różnych standardowych gatunków tej serii jest szeroki i wynosi od 25 do 95 ShA. Materiały te są szczególnie polecane do zastosowań w Home & Design, ze względu na szeroki wachlarz możliwości. Dostępne są gatunki półprzezroczyste, matowe i błyszczące, odpowiednie do wytłaczania i formowania wtryskowego (także 2K) detali mebli, pojemników, uchwytów itp. Dostępne są również gatunki dopuszczone do kontaktu z żywnością, co daję dodatkowe możliwości.

 

Najnowsza seria Chemiton Life® obejmuje gatunki TPE-S z zawartością surowców wtórnych. Opracowane dotychczas standardowe gatunki obejmują materiały pochodzące z recyklingu (poprzemysłowego/konsumenckiego) w przedziale od 30% do 80%. Ta grupa elastomerów termoplastycznych obejmuje również szeroki zakres potencjalnych zastosowań ze względu na różne właściwości, od szerokiej skali twardości (od 25 do 95 ShA) po wygląd zewnętrzny (od półprzezroczystych do matowych, z dużą zawartością wypełniaczy). Również w tym przypadku oferowane są produkty z dopuszczeniem do kontaktu z żywnością, co daje wiele dodatkowych możliwości, m.in. do produkcji zabawek, zarówno dla dzieci, jak i zwierząt domowych.

Świadectwem zrównoważonego rozwoju wśród dostawców Brenntag jest uzyskanie m.in. przez firmę Franplast deklaracji UNI EN ISO 14064-1:2019 dotyczącej kalkulacji śladu węglowego. Certyfikat ten umożliwił producentowi ilościowe określenie emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktów, od produkcji surowców po dostawę produktu do klienta, oraz sporządzenie dokładnej inwentaryzacji tych emisji.

Dodaj ofertę pracy