Rozmowa z Juergenem Petersem, dyrektorem ds. rozwoju oprogramowania w ARBURG GmbH + Co KG i Juergenem Giesowem, wiceprezesem ds. technologii i obsługi posprzedażnej w ARBURG Inc.
Jaka jest największa zaleta interfejsu OPC UA w inżynierii mechanicznej?
Juergen Peters: Interfejs OPC UA oferuje cały szereg korzyści. Być może jednak największą jest niezależność producenta. Dzieje się tak dlatego, że OPC UA jest otwartym standardem, w ramach którego różne komponenty i systemy od różnych dostawców można integrować w inżynierii mechanicznej bez ograniczania się do zastrzeżonych protokołów i technologii. Interfejs umożliwia znormalizowaną, niezależną od producenta, bezpieczną i wydajną komunikację pomiędzy różnymi komponentami i systemami, co skutkuje większą elastycznością, interoperacyjnością i skalowalnością.
Juergen Giesow: Po raz pierwszy firmy zajmujące się formowaniem wtryskowym mają teraz możliwość korzystania ze standardowego interfejsu na całym świecie. Porównywalność, transfery produkcji i powielanie produkcji są znacznie łatwiejsze niż wcześniej. Ponadto wszystko jest raportowane centralnie do jednej jednostki, co oznacza, że dane i informacje zwrotne dotyczące procesu mogą być dokumentowane i analizowane. W przeszłości integracja była realizowana wyłącznie z sygnałami cyfrowymi, takimi jak „aktywne” lub „nieaktywne”, co oznaczało, że nie było możliwe sprzężenie zwrotne i ocena danych procesowych.
Juergen Giesow
Interfejs ten jest bardziej powszechny w Europie niż w Ameryce Północnej. Dlaczego?
Peters: Europa ma dłuższą tradycję w dziedzinie inżynierii mechanicznej i komunikacji z urządzeniami dodatkowymi w porównaniu z Ameryką Północną. Przemysł 4.0 położył podwaliny pod znormalizowaną komunikację między różnymi komponentami za pośrednictwem OPC UA już w 2011 roku. W rezultacie wiele firm zajęło się tym tematem oraz zdefiniowało i wdrożyło pierwsze standardy w powiązaniu z VDMA.
Jak duże jest zapotrzebowanie użytkowników w USA na rozwiązania normalizacyjne?
Giesow: W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na rozwiązania normalizacyjne. Coraz więcej technologii integruje się z urządzeniami peryferyjnymi i narzędziami, które muszą komunikować się z wtryskarką.
Złożoność wymagań rośnie zatem i wymagane są coraz większe prędkości komunikacji. Niezbędna jest zatem pełna integracja. Ponadto w USA brakuje nam wykwalifikowanej siły roboczej. Tylko z tego powodu ustandaryzowane rozwiązanie typu plug and play staje się coraz bardziej atrakcyjne dla naszych klientów.
Juergen Peters
Czy użytkownicy obawiają się o bezpieczeństwo? W końcu informacje są udostępniane.
Giesow: Zawsze istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa. Ale tam, gdzie w grę wchodzi OPC UA, można je dość szybko wyeliminować. Za pomocą tych interfejsów maszyna komunikuje się z dodatkowymi urządzeniami niezbędnymi do realizacji procesu. Żadne z tych urządzeń nie musi być podłączone do producenta ani do Internetu, aby zapewnić komunikację komórkową. Dane są widoczne tylko wewnątrz firmy produkcyjnej. Bezpieczeństwo danych jest zatem gwarantowane. Jeśli chodzi o niezawodność procesu, trzeba powiedzieć, że integracja jest znacznie bezpieczniejsza. Maszyna jest natychmiast powiadamiana o wszelkich awariach lub odchyleniach i może szybko zareagować.
Peters: OPC UA oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie, uwierzytelnianie i autoryzację. Te środki bezpieczeństwa pomagają zapewnić integralność transmisji danych i poprawić ochronę przed nieuprawnionym dostępem.
Jak duży jest wysiłek wdrożeniowy?
Peters: Zależy to w dużym stopniu od zastosowanej technologii sterowania, istniejącej infrastruktury i wiedzy programistów. Początkowo kluczowa jest ścisła współpraca między dwoma producentami, których systemy sterowania chcą się komunikować. Kiedy już zostanie wdrożony, łatwo go skopiować. Wielu znanych producentów systemów sterowania na całym świecie oferuje już możliwość komunikacji poprzez OPC UA.
Norma istnieje już dla wtryskarek. Czego można nauczyć grupy maszyn z peryferii?
Peters: Jednym z najważniejszych wniosków jest to, że nie należy podawać wszystkich możliwych informacji od razu na pierwszym etapie; lepiej zacząć od prostych modeli danych i z czasem je rozbudowywać. Stowarzyszenia krajowe, takie jak VDMA czy VDI, a także Fundacja OPC, ciężko pracują, aby to wesprzeć.
Jak myślisz, jakie jest prawdopodobieństwo, że OPC UA stanie się na pewnym etapie globalnym językiem produkcji – porównywalnym do interfejsu USB w komputerach?
Peters: OPC UA jest już standardem w Europie i zyskuje na popularności także w Ameryce i Azji, wyłącznie ze względu na wiele zalet. Przykładami tego są interfejsy komunikacyjne EUROMAP dla jednostek kontroli temperatury, sterowników gorących kanałów i jednostek dozujących LSR. Naszym zdaniem OPC UA będzie nadal rozwijać się globalnie w środowisku przemysłowym.
Giesow: Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Świat staje się coraz mniejszy. Prędzej czy później pojawi się standard, który będzie można stosować na całym świecie, ponieważ obecne interfejsy po prostu nie oferują wystarczających możliwości. Żadna inna platforma komunikacyjna w branży formowania wtryskowego nie ma obecnie tak wiele do zaoferowania. Wyraźnie widać dążenie do większej integracji. Jeśli wziąć to wszystko pod uwagę, naprawdę nie ma mowy o ominięciu OPC UA jako rozwiązania globalnego.