mey
Wiadomości

Problemy GOZ w opakowaniach elastycznych

Zdaniem Jamesa Marshalla, eksperta rynku końcowego firmy CEFLEX, gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań elastycznych wymaga większej liczby rynków końcowych dla materiałów pochodzących z recyklingu wraz z łańcuchami wartości, w których priorytetem jest stała jakość recyklatu pokonsumenckiego.

Dlaczego potrzebujemy więcej informacji na temat rynków końcowych opakowań elastycznych pochodzących z recyklingu?

Bez przyciągania, jakie tworzą zrównoważone rynki końcowe, nie ma gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby uniknąć wrzucania wszystkich jaj do jednego koszyka, niezwykle istotna jest wiedza, które sektory napędzają popyt na materiały pochodzące z recyklingu. Musi to opierać się na łańcuchu wartości opartym na popycie, który uwzględnia jakość różnych recyklatów pokonsumenckich (PCR) – tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, dostępnych do ponownego przetworzenia na nowe produkty. 

Produkcja PCR o różnej jakości, odpowiadającej potrzebom różnych rynków końcowych, to optymalny sposób na zwiększenie ilości wykorzystywanych materiałów pochodzących z recyklingu. Wszystko polega na dostosowaniu i zapewnieniu jakości tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie rynkowe w różnych sektorach.

Znaczenie i pilność osiągnięcia tej transformacji podkreślają przepisy Unii Europejskiej dotyczące opakowań – wymagające, aby do 2030 r. elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych zawierały 35% materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych wrażliwych na kontakt i 10% w zastosowaniach wrażliwych na kontakt do roku 2030, przy czym cele wzrosną do 65 odpowiednio % i 25 % do roku 2040.

Kierujesz analizą rynków końcowych w CEFLEX, która identyfikuje obiecujące rynki elastycznych materiałów opakowaniowych pochodzących z recyklingu. Po co przeprowadzać tę pracę i co ona ujawnia?

Lepsze wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w większej liczbie produktów stanowi poważne wyzwanie. Cały łańcuch wartości musi współpracować i wspólnie wprowadzać innowacje, aby zapewnić możliwość recyklingu. Recykling na dużą skalę i ponowne wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu to połączony – i cenny – łańcuch procesów.

Współpracując z naszymi interesariuszami i nie tylko, pomagamy zdefiniować „gwiazdę północną”, wokół której można budować zrozumienie, dostosowanie i działanie. Na przykład nasze dane i analizy są istotnym elementem strategii recyklingu CEFLEX – rekomendują, jakie możliwości i technologie recyklingu są wymagane do osiągnięcia celów legislacyjnych i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Obecnie koncentrujemy się na poużytkowych materiałach pochodzących z recyklingu mechanicznego, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ma to najmniejszy wpływ na środowisko, a skupienie się na zaspokojeniu zapotrzebowania na materiały pochodzące z recyklingu z najmniej wymagających zastosowań w pierwszej kolejności potencjalnie daje najszybsze zyski.

Nasza analiza podkreśla kilka głównych możliwości w tym zakresie. Po pierwsze, wzmocnienie i rozszerzenie rynków polietylenu pochodzącego z recyklingu mechanicznego (rPE) z powrotem do zastosowań elastycznych i pewnego potencjalnego zastosowania w sztywnych i „półelastycznych” produktach z wytłaczania włókien i kabli. Po drugie, duży potencjał recyklatu polipropylenu (rPP) z wyraźnymi możliwościami w zakresie produktów sztywnych i innych produktów wytłaczanych oraz możliwościami mechanicznego PCR w zastosowaniach elastycznych, takich jak etykiety, taśmy i opakowania tekstylne.

Musimy w dalszym ciągu udoskonalać projekty opakowań i optymalizować istniejące technologie recyklingu mechanicznego, aby zapewnić lepszą wydajność i jakość na większą skalę, aby wykorzystać te możliwości. Obydwa obszary ładnie łączą się z innymi aspektami pracy CEFLEX.

Istotnym wyzwaniem, a zarazem szansą na dalsze wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu, jest jednak powszechność zastosowań w opakowaniach z tworzyw sztucznych, które mają kontakt z żywnością lub są wrażliwe na kontakt z nią.

Na potrzeby dzisiejszej pracy na naszych rynkach końcowych zakłada się, że w zastosowaniach wrażliwych na kontakt nie można stosować recyklatu pochodzącego z recyklingu mechanicznego. W dającej się przewidzieć przyszłości recykling chemiczny będzie niezbędny w przypadku opakowań wrażliwych na kontakt, w szczególności zastosowań mających kontakt z żywnością, przy czym zaawansowane procesy recyklingu mechanicznego i fizycznego będą w stanie obsłużyć niektóre zastosowania wrażliwe na kontakt z żywnością i wymagające wysokich specyfikacji technicznych z rPE i rPP, takie jak samochodowe na przykład.

W jaki sposób Twoja analiza identyfikuje różne rynki do zbadania?

Zebraliśmy wiele surowych danych na temat zapotrzebowania na polimery pierwotne – więc gdzie w Europie przedsiębiorstwa wykorzystują polietylen i polipropylen? Jaki proces wytłaczania jest stosowany? I jaki jest produkt końcowy, zastosowanie i sektor? Następnie przeanalizowaliśmy, czy kategoria produktu jest wrażliwa na kontakt lub bezkontaktowa, elastyczna lub sztywna, opakowaniowa lub nieopakowaniowa, aby uzyskać pojęcie, gdzie istnieje największy potencjał zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu.

Aby wesprzeć i rozszyfrować te dane, przeprowadzamy wywiady z kluczowymi interesariuszami CEFLEX i nie tylko, z każdej części łańcucha wartości, takimi jak podmioty zajmujące się recyklingiem, przetwórcy, właściciele marek, użytkownicy końcowi i programy rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR). Rozmawiamy również z wieloma firmami na temat ich potrzeb i wymagań dotyczących produktów, co z kolei pomaga naszej analizie w identyfikacji odpowiednich rynków końcowych dla PCR. Dzięki tym informacjom można wyraźnie zidentyfikować i ocenić szereg możliwości rynkowych wykorzystujących opakowania elastyczne pochodzące z recyklingu.

Jakie są najlepsze krótkoterminowe możliwości zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu ujawnione w ramach prac CEFLEX?

„Nisko wiszące owoce” to sektory, które już korzystają z materiałów pochodzących z recyklingu i potencjalnie mogłyby wykorzystać ich więcej. Istniejąca konwencjonalna infrastruktura recyklingu mechanicznego umożliwia produkcję PCR odpowiednią dla tak różnorodnych produktów, jak worki na śmieci, folie termokurczliwe, worki o dużej wytrzymałości, membrany odporne na wilgoć, rury nawadniające i kratki parkingowe, w zależności od domowego lub komercyjnego źródła surowców odpadowych. W tym sensie przejęcie rynku stosującego obecnie 48% PCR i podniesienie go do 60–70% PCR może przynieść znaczne korzyści dla środowiska. Musimy jednak zrozumieć i przezwyciężyć powody, dla których obecnie nie używają większej ilości materiału pochodzącego z recyklingu w swoich produktach, którymi może być brak dostępności, spójność dostaw i ceny lub bariery techniczne.

Jakie czynniki mogą pomóc w połączeniu popytu i podaży na rynku opakowań elastycznych pochodzących z recyklingu?

Spójność jakości recyklatu jest kluczową siłą napędową stosowania na dużą skalę, ponieważ kupujący i firmy muszą mieć pewność, że materiał poddany recyklingowi będzie się sprawdzał.

Aby udowodnić, że prawodawstwo jest również kluczowym czynnikiem sprzyjającym gospodarce o obiegu zamkniętym, rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych będzie miało ogromny wpływ na pobudzanie inwestycji, a także zwiększanie popytu na treści pochodzące z recyklingu.

W przyszłości pomocne byłoby również wprowadzenie większej liczby wymagań sektorowych. W tej chwili przepisy dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu obowiązują jedynie w sektorach opakowaniowym i motoryzacyjnym, podczas gdy inne sektory dobrowolnie poprawiają wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu ze względu na wewnętrzne czynniki wewnętrzne firmy lub zapotrzebowanie konsumentów.

 

Dodaj ofertę pracy