KGL_new
Wiadomości

Globalna perspektywa recyklingu tworzyw

Zbliżające się zawarcie prawnie wiążącego Globalnego Traktatu w sprawie Tworzyw Sztucznych w 2024 r. oraz wspólne wydanie Oświadczenia Sunnylands przez Chiny i Stany Zjednoczone wysyłają światu mocny sygnał dotyczący globalnej współpracy w aktywnym przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom tworzywami sztucznymi. Daje to niespotykane dotąd możliwości rozwoju dla branży recyklingu tworzyw sztucznych.

Według najnowszego raportu badawczego InsightAce Analytics przewiduje się, że wielkość światowego rynku recyklingu tworzyw sztucznych będzie rosła w tempie 7,71% CAGR od 2024 r. i osiągnie 77,89 mld USD do 2031 r. W obliczu tej ogromnej możliwości marki użytkowników końcowych i firmy produkujące produkty z tworzyw sztucznych , tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu i firmy zajmujące się recyklingiem wykorzystują szansę na rozwój biznesu, wypełniając jednocześnie swoje obowiązki społeczne.

 

Różne technologie recyklingu

W porównaniu z recyklingiem mechanicznym, który osiągnął już skalę przemysłową, recykling chemiczny jest wciąż nową technologią. Jednak w ostatnich latach europejskie firmy chemiczne stale inwestują w recykling chemiczny, a coraz więcej chińskich firm aktywnie uczestniczy w boomie w zakresie recyklingu chemicznego. Ponadto na szerszą skalę zaczęły działać także nowe technologie recyklingu, takie jak recykling biologiczny, dodatkowo wzbogacając możliwości przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych.

 

Dzięki doskonałemu przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych i możliwościom substytutu ropy naftowej, recykling chemiczny był napędzany znacznymi inwestycjami wiodących międzynarodowych firm petrochemicznych i przetwórczych. Na przykład Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) nawiązała współpracę z Plastic Energy, brytyjską firmą zajmującą się recyklingiem chemicznym, w celu usprawnienia przetwarzania mieszanych pokonsumenckich tworzyw sztucznych; ExxonMobil i Sealed Air (SEE) wykorzystują technologię recyklingu chemicznego do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych w nowe opakowania dopuszczone do kontaktu z żywnością; Coperion dostarcza kompletny system chemicznego recyklingu polimetakrylanu metylu (PMMA) producentowi wyrobów z tworzyw sztucznych w Dubaju.

 

Oprócz recyklingu tworzyw sztucznych pochodzenia kopalnego wprowadzono nowe rozwiązania w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego, takich jak kwas polimlekowy (PLA). TotalEnergys Corbion wykorzystuje technologię depolimeryzacji do produkcji Luminy® rPLA, który zawiera do 30% materiałów pochodzących z recyklingu, oferując wydajność porównywalną z pierwotnym PLA.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach Chiny szybko rozwijają się w dziedzinie recyklingu chemicznego. Na przykład Tianjin Bohai Chemical, China Tianying i Jiutai New Material sukcesywnie współpracowały z międzynarodowymi firmami, takimi jak Honeywell, w celu uruchomienia projektów recyklingu chemicznego. Taka chińsko-zagraniczna współpraca dodatkowo przyspiesza rozwój recyklingu chemicznego w Chinach. W 2023 r. firma Zhejiang Jiaren New Materials zadebiutowała na całym świecie w zakresie przetworzonego tereftalanu dimetylu (DMT), wypełniając lukę w chińskim sektorze przetworzonego DMT. Wiele innych chińskich firm, w tym Sinopec , CR Chemical Materials , CR Chemical Materials, Wanhua Chemical i Beijing Aerospace Petrochemical również aktywnie realizuje projekty recyklingu chemicznego.

Oprócz recyklingu mechanicznego i chemicznego, nową metodą recyklingu tworzyw sztucznych staje się także recykling biologiczny. W 2023 roku technologia biologicznego recyklingu politereftalanu etylenu (PET) została wybrana przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) jako jedna z „Top Ten Emerging Technologies of the Year”. Francuska firma Carbios uzyskała licencję, by zbudować i obsługiwać pierwszy na świecie zakład recyklingu biologicznego PET. Międzynarodowi giganci, tacy jak Coca Cola i Procter & Gamble (P&G), również z sukcesem zastosowali technologię biologicznego recyklingu PET w produkcji i promują swoje produkty na całym świecie.

 

Opakowanie: w stronę inteligentnego recyklingu o wysokiej wartości

 

Jako jedno z głównych źródeł odpadów z tworzyw sztucznych, pokonsumenckie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych zawsze były przedmiotem światowego recyklingu tworzyw sztucznych i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako pionier gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych Europa poczyniła ogromne wysiłki w tym obszarze. Niemcy, Francja i Wielka Brytania przyjęły przepisy dotyczące opakowań z tworzyw sztucznych, aby przyspieszyć wdrożenie gospodarki odpadami opakowaniowymi. W 2024 r. Unia Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które określa nowe zasady dotyczące udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach.

Tymczasem międzynarodowe marki, takie jak Coca-Cola, PepsiCo, P&G i Unilever aktywnie wypełniają swoje obowiązki społeczne, wyznaczając cele w zakresie wykorzystania plastiku pochodzącego z recyklingu w opakowaniach w różnych odstępach czasowych (do roku 2025/2030), zachęcając w ten sposób do udziału więcej zainteresowanych stron w zakresie obiegu zamkniętego opakowań z tworzyw sztucznych na całym świecie.

 

W szczególności wraz z rozwojem rozwiązań w zakresie recyklingu od butelki do butelki i ekspansją tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu mających kontakt z żywnością, branża recyklingu butelek PET zmierza w kierunku wydajnego i inteligentnego przetwarzania. Na przykład Starlinger , austriacki dostawca maszyn do recyklingu tworzyw sztucznych, opracował system recoSTAR PET do recyklingu od butelki do butelki, który pozwala zaoszczędzić 25% zużycia energii, zwiększa produkcję o 15% i pomaga obniżyć koszty produkcji o około 21% .

Opakowania elastyczne od dawna uznawano za wyzwanie w recyklingu tworzyw sztucznych. W ostatnich latach wiodące światowe marki żywności, dostawcy opakowań i dostawcy technologii recyklingu połączyli siły, aby promować wykorzystanie opakowań elastycznych w obiegu zamkniętym. Mondelēz International i Amcor zbudowały pierwsze w Australii zakłady recyklingu chemicznego, przetwarzające 20 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie, a Mondelēz International ponownie wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu w opakowaniach produktów. Nestlé zainwestowała 7 milionów funtów w Impact Recycling, brytyjskiego dostawcę technologii recyklingu, w celu utworzenia nowego zakładu przetwarzającego trudne do recyklingu opakowania elastyczne w granulaty tworzyw sztucznych do ponownego wykorzystania w produkcji opakowań elastycznych.

 

Motoryzacja: ekologiczny recykling

 

Ponieważ globalny łańcuch dostaw branży motoryzacyjnej w coraz większym stopniu domaga się redukcji emisji gazów cieplarnianych, technologia produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu stale się udoskonala i wprowadza innowacje, uwalniając ogromny potencjał wzrostu światowego rynku motoryzacyjnych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

 

Wielu światowych gigantów motoryzacyjnych, takich jak Volvo, BMW, Mercedes Benz, Ford itp., wyznaczyło sobie cele w zakresie stosowania tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu/odnawialnych. Na przykład od 2025 r. Volvo dąży do tego, aby co najmniej 25% tworzyw sztucznych w swoich pojazdach pochodziło z materiałów pochodzących z recyklingu, a Ford zamierza wykorzystywać w projektach nowych samochodów w swoich fabrykach w Ameryce Północnej i Europie 20% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i odnawialnych. BMW dąży do tego, aby do 2030 r. 40% tworzyw sztucznych w swoich samochodach składało się z tworzyw termoplastycznych nadających się do recyklingu, a Mercedes-Benz ma zwiększyć udział surowców wtórnych wykorzystywanych w swoich pojazdach do 40%.

 

W lipcu 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji (ELV). We wniosku stwierdza się, że nowe pojazdy powinny zawierać co najmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a jedna czwarta z nich powinna pochodzić z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Inicjatywa ta w jeszcze większym stopniu zachęci firmy motoryzacyjne do stosowania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, zwłaszcza w pojazdach eksportowanych na rynek europejski.

 

W rzeczywistości wielu dostawców tworzyw sztucznych do zastosowań motoryzacyjnych zaczęło aktywnie badać i wdrażać wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu u producentów samochodów i komponentów samochodowych. Eastman nawiązał współpracę z globalnym dostawcą wnętrz samochodowych firmą Yanfeng w celu recyklingu tworzyw sztucznych z pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz produkcji tworzyw termoplastycznych poliestrowych i celulozowych. Firma Toray Industries z powodzeniem odzyskała PA 6 wzmocniony włóknem szklanym z pojazdów ELV za pomocą technologii recyklingu chemicznego i ponownie zastosowała materiały pochodzące z recyklingu w nowych pojazdach Hondy. Chińskie firmy Shanghai Pret Composites Co. i VARY New Material połączyły siły, aby opracować wysokiej jakości materiały pochodzące z recyklingu poużytkowego (PCR) do zastosowań motoryzacyjnych.

 

 

AGD i RTV: ciągły rozwój recyklingu

 

Oprócz przemysłu motoryzacyjnego rośnie także wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w sprzęcie AGD i elektronice użytkowej. Według raportu Grand View Research oczekuje się, że światowy rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu dla elektroniki użytkowej osiągnie do 2023 r. 139 mln USD i będzie nadal rósł w latach 2024–2033 ze średnią CAGR na poziomie 10,8%.

Globalne marki elektroniki użytkowej, takie jak Microsoft, Lenovo, Huawei i marka sprzętu gospodarstwa domowego Panasonic, aktywnie promują gospodarkę o obiegu zamkniętym i recykling swoich produktów. Panasonic i Jiangxi Green Recycling przyspieszyły rozwój żywic PCR w 2023 r. w celu opracowania wysokiej jakości produktów przemysłowych, takich jak sprzęt gospodarstwa domowego; Microsoft nawiązał współpracę z firmą SABIC przy wprowadzeniu na rynek pierwszej serii urządzeń Surface i obudów zasilaczy wykonanych z tworzyw sztucznych pochodzących z oceanów (OBP).

 

Smartwatch HUAWEI Watch 4 firmy Huawei wykorzystuje pierwszy w branży kompozytowy pasek z poliamidu pochodzącego z recyklingu; Lenovo wykorzystuje przetworzone włókno węglowe jako wypełniacz wzmacniający w ThinkPad X1 Carbon Gen 12.

 

Oprócz materiałów stale udoskonalana jest także technologia obróbki. Aby zwiększyć efektywność produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, GENIUS, niemiecki dostawca sprzętu do recyklingu, opracował system granulacji pasmowej dla złożonych materiałów w sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, umożliwiający szybką granulację materiałów ABS i PS pochodzących z recyklingu.

 

Tekstylia i jedzenie na wynos: coraz więcej zastosowań

 

Zastosowanie włókien poliestrowych pochodzących z recyklingu w przemyśle modowym i tekstylnym szybko rośnie. Według statystyk Textile Exchange oczekuje się, że wykorzystanie przetworzonych włókien poliestrowych na światowym rynku mody i tekstyliów wzrośnie z 14% w 2019 r. do 45% w 2025 r. Globalne marki modowe, takie jak Adidas, UNIQLO i H&M ogłosiły zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju na lata 2024/2025/2030, dążąc do wykorzystania w swoich produktach od 30% do 100% materiałów pochodzących z recyklingu.

W sektorze sportowym i odzieżowym Puma rozszerza wykorzystanie swojej technologii recyklingu poliestru Re:Fibre; od 2024 roku większość replik koszulek firmy dla klubów piłkarskich będzie produkowana z włókien pochodzących z recyklingu starych ubrań. UNIQLO wprowadziło na wiosnę i lato 2023 serię produktów „Doraemon Sustainability Mode”, które są wykonane w całości z tkanin pochodzących w 100% z recyklingu.

 

Co więcej, przedsiębiorstwa dostarczające żywność i FMCG również badają recykling tworzyw sztucznych w całym łańcuchu wartości. Fundusz Green Tech firmy Meituan i Uniwersytet Donghua wspólnie opracowały pierwszą niskoemisyjną tkaninę polipropylenową wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu pojemników na wynos, która zostanie wykorzystana do produkcji szybkoschnących T-shirtów. Ponadto Meituan połączył siły z M&G Stationery, aby wprowadzić na rynek serię artykułów papierniczych neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystującą tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu z pojemników na żywność.

 

Dzięki granulatom polipropylenu z recyklingu z pojemników na wynos Ele.me, internetowa platforma dostarczania żywności, oraz TRASHAUS, zintegrowana firma innowacyjna na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystały przetworzone granulaty PP z pojemników na żywność na wynos do wydrukowania w 3D różnych produktów peryferyjnych, takich jak recyklingowe uchwyty do telefonów, pudełka do przechowywania i uchwyty na ołówki z PP.

 

Podsumowując, coraz więcej marek będących użytkownikami końcowymi, czy to z branży opakowań, motoryzacji, sprzętu gospodarstwa domowego i elektroniki użytkowej, mody, tekstyliów i mody, czy też żywności na wynos, zaczyna ściśle współpracować z podmiotami wyższego i niższego szczebla w zakresie dostaw tworzyw sztucznych z recyklingu w swoim łańcuchu dostaw. Rynek recyklingu tworzyw sztucznych o dużym potencjale jest areną przyciągającą coraz więcej graczy do połączenia rąk w celu przyspieszenia rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych.

 

Dodaj ofertę pracy