Procesy recyklingu chemicznego zapewniają recyklaty, które spełniają wymagania jakościowe takich zastosowań. Jednak dostępne moce produkcyjne są dalekie od wystarczających, aby sprostać zapotrzebowaniu. Z drugiej strony recykling mechaniczny, jako najbardziej energooszczędny i materiałooszczędny proces recyklingu tworzyw sztucznych, może zapewnić odpowiednie ilości, ale nie w wymaganej jakości recyklatu. Intensywne badania nad obiema drogami recyklingu będą zatem kluczowe dla przemysłu.
Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (IKV) na Uniwersytecie RWTH w Akwizgranie zainicjował zatem projekt badań przemysłowych „LOOPCYCLING – Zaawansowany recykling mechaniczny elastycznych polietylenów”. Celem jest znaczące przesunięcie granic recyklingu mechanicznego i osiągnięcie możliwie najlepszych właściwości recyklatu poprzez konsekwentne łączenie najlepszych technologii recyklingu przemysłowego. W oparciu o istniejące technologie procesów przemysłowych, procesy zostaną początkowo zoptymalizowane przy użyciu powszechnych frakcji sortowania poliolefin (DSD310) z domowych zbiórek odpadów opakowaniowych. Równolegle przeprowadza się transfer do dobrze zaprojektowanych monomateriałów, w tym skalowanie. Wyniki zostaną wykorzystane do wyprowadzenia przyszłych standardów projektowania pod kątem recyklingu.
LOOPCYCLING bierze pod uwagę cały łańcuch procesów recyklingu mechanicznego: sortowanie, rozdrabnianie, mycie, odbarwianie, mieszanie ze stabilizatorami, dekontaminację i usuwanie zapachów, a także charakteryzację recyklatów, ponowne przetwarzanie i ponowne wykorzystanie. Dostawcy technologii przemysłowych w ramach konsorcjum reprezentujący każdy etap procesu zapewniają, że zaangażowane systemy i technologie są już dziś operacyjne na skalę przemysłową. IKV koordynuje projekt, przeprowadzając próby mieszania i testy ponownego przetwarzania w swoich zakładach pilotażowych i laboratoriach oraz wnosząc swoją wiedzę specjalistyczną w charakteryzację recyklatów.
LOOPCYCLING jest w całości zaprojektowany jako projekt przemysłowy bez finansowania publicznego, co pozwala na jego rychłe rozpoczęcie.