Rozmowa z Mortenem Augestadem, Vice President Business Unit Consumables, Norner AS (Norwegia).
Cały sektor tworzyw sztucznych czekają wkrótce istotne zmiany, pojawi się szereg nowych wyzwań. Czy jesteście do nich przygotowani? Czy pomagacie przygotowywać się swoim klientom?
Norner, jako partner w zakresie badań i rozwoju przetwórstwa tworzyw sztucznych, aktywnie monitoruje rynkowe trendy dotyczące opakowań i zrównoważonego rozwoju. Śledzimy najnowsze trendy i zmiany w obszarze materiałów i opakowań oraz regulacje, takie jak PPWR, i uczestniczymy w kluczowych inicjatywach rynkowych, takich jak CEFLEX i RecyClass. Dzięki naszej wiedzy i rozbudowanym możliwościom technicznych, wspieramy klientów w tym dynamicznym, nieustannie zmieniającym się środowisku.
Oferujemy strategiczne doradztwo oraz wsparcie w pracach badawczo rozwojowych i testowych. Wykorzystujemy nasze linie przemysłowe, półprzemysłowe i pilotażowe, aby wspierać naszych klientów i umożliwić im rozwój i testowanie nowych surowców oraz opakowań nadających się do recyklingu. Nasze kluczowe działania obejmują modyfikację receptur surowców (w tym dodatki i modyfikatory), testowanie i wdrażanie PCR (pokonsumencki materiał z odzysku) głównie w opakowaniach (ale nie tylko), poprawę jakości i parametrów PCR, badania możliwości przetwarzania surowców i opakowań oraz ocenę wydajności w produkcji opakowań i elementów składowych.
Nasze zaawansowane laboratoria, wraz z zespołem badawczym, wspierają rozwój klientów poprzez analizy i charakterystykę materiałów, zapewniając kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu.
Morten Augestad, Vice President Business Unit Consumables, Norner
Jaka jest Wasza perspektywa rozwoju na najbliższe lata, zwłaszcza w zakresie inwestycji i rozwoju oferty?
W nadchodzących latach przewidujemy rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania mające na celu wspieranie gospodarki w obiegu zamkniętym w zakresie opakowań nadających się do recyklingu/odzysku. Norner już teraz widzi znaczący wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami oraz zapytaniami i projektami ze strony firm i całego łańcucha dostaw FMCG. Prowadzimy liczne projekty dotyczące recyklingu produktów z materiałami takimi jak PP, PE i PET, co potwierdza utrzymujący się trend w tym obszarze.
Aby sprostać tym wyzwaniom, Norner strategicznie zainwestował w nowoczesne technologie recyklingu obejmujące mielenie, aglomerację, zaawansowane wytłaczanie oraz testowanie materiałów z odzysku. Aktywnie współpracujemy również z firmami specjalizującymi się w recyklingu chemicznym poliolefin (pyroliza), a niedawno ogłosiliśmy współpracę z firmą rozwijającą recykling chemiczny PET.
Jednym z kluczowych obszarów naszego zainteresowania jest „projektowanie pod kątem recyklingu” (Design for Recycling). W tym kontekście, nasze pilotażowe linie do produkcji zaawansowanych struktur wielowarstwowych, zarówno w opakowaniach foliowych, jak i sztywnych (np. butelki), zdobyły uznanie wielu klientów. Dodatkowo, rozbudowaliśmy nasze usługi w zakresie testowania na zgodność z wytycznymi organizacji RecyClass wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferujemy ocenę i testowanie opakowań sztywnych oraz foliowych z PP i PE.
W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące dokumentacji i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście użycia materiałów pochodzących z recyklingu, Norner zainwestował w zaawansowany sprzęt analityczny, taki jak LC QTOF i GCO. Narzędzia te są kluczowe do wykrywania i identyfikacji niepożądanych zanieczyszczeń, co pozwala na lepsze zrozumienie procesów i podnoszenie jakości materiałów pochodzących z recyklingu, a także zapewnienie bezpieczeństwa produktów.
Stale monitorujemy trendy rynkowe i dynamicznie reagujemy na zmieniające się potrzeby naszych klientów.
Jakie nowe produkty zaprezentujecie w trakcie Konferencji Foliowej 2024?
Gospodarka w obiegu zamkniętym opakowań foliowych jest obecnie gorącym tematem. Obserwujemy rosnące zainteresowanie wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu w materiałach typu folie, napędzane nie tylko najnowszym PPWR, ale także indywidualnymi zobowiązaniami firmy. Dlatego poruszymy dwa ważne tematy związane z PCR i foliami.
W pierwszej kolejności zaprezentujemy wyniki badań dotyczące zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu w foliach MDO PE, które stosowane są w laminatach PE podlegających recyklingowi jako warstwa do druku, skupiając się na wpływie rHDPE i rLDPE na właściwości mechaniczne i optyczne tych folii.
Drugi, równie istotny temat to aspekty bezpieczeństwa związane ze stosowaniem PCR w elastycznych materiałach PE przeznaczonych do kosmetyków i produktów gospodarstwa domowego.
Proszę określić przyszłe trendy i wyzwania w produkcji folii i opakowań z tworzyw?
Branża opakowań spędziła wiele lat na opracowywaniu i optymalizacji istniejących rozwiązań, osiągając doskonałą równowagę pomiędzy ich właściwościami i ceną. Dlatego zastąpienie tych rozwiązań materiałami w pełni nadającymi się do recyklingu, które będą równie wysoce wydajne i opłacalne w produkcji oraz sprawdzą się na istniejących liniach pakujących i napełniających, stwarza poważne wyzwania. Ponadto rosnące zapotrzebowanie na użycie materiałów pochodzących z recyklingu zwiększa złożoność rozwiązań i związane z nimi wyzwania. Patrząc w przyszłość, wyłania się kilka kluczowych przyszłych trendów:
• Rozwój materiałów foliowych nadających się do recyklingu
• Użycie materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach kosmetycznych i mających kontakt z żywnością
• Zapewnienie standardów bezpieczeństwa opakowań
•Zwiększenie właściwości barierowych i wydłużenie trwałości produktów w opakowaniach foliowych nadających się do recyklingu
• Opracowanie i wdrażanie rozwiązań o niskim śladzie węglowym
• Badanie i zastosowanie biomateriałów w foliach
• Optymalizacja kosztowa opakowań nadających się do recyklingu
Dlaczego warto z Wami współpracować? Jakie korzyści i wsparcie oferujecie swoim Partnerom?
Naszą największą wartością i atutem są ludzie. Nasi eksperci posiadają rozległe doświadczenie w zakresie polimerów, dodatków, przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także rozwoju i testowania opakowań.
Ta różnorodna wiedza specjalistyczna w połączeniu z wyjątkowymi możliwościami laboratoryjnymi, liniami pilotażowymi i krótkim czasem realizacji projektów przy konkurencyjnych cenach, sprawiają, że jesteśmy partnerem pierwszego wyboru dla wielu firm w łańcuchu dostaw w branży FMCG.
Oferujemy usługi doradztwa strategicznego, wsparcie badań i rozwoju oraz kompleksowe programy szkoleniowe. Norner jest otwarty na współpracę ze wszystkimi partnerami, aby wspierać innowacje i rozwój rozwiązań, które będą wspierać gospodarkę w obiegu zamkniętym.
Jeżeli produkujesz elastyczne opakowania z tworzyw - nie może Cię tam zabraknąć. Ta Konferencja to coś więcej niż cykl prelekcji. To wydarzenie skupione wokół networkingu i wiedzy. To tutaj możesz zaprezentować swoją ofertę, znaleźć eksperta lub pracownika, podzielić się doświadczeniem lub problemem, z nadzieją na jego rozwiązanie. Znajdziesz tu inspiracje do dalszej pracy, odbiorcę lub wykonawcę Twoich opakowań, etykiet, a także poszerzysz lub uporządkujesz swój branżowy intelekt. Kliknij i wejdź na stronę Konferencji.