KGL_new
Wiadomości

Eko-opakowanie z tworzyw "od kuchni"

Rozmowa z Andrzejem Kifonidisem, Wiceprezesem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym KGL SA.

 

Cały sektor tworzyw sztucznych czekają wkrótce istotne zmiany, pojawi się szereg nowych wyzwań. Czy jesteście do nich przygotowani? Czy pomagacie przygotowywać się swoim klientom?

Spółka KGL S.A. zawsze podążała za zmianami rynkowymi niezależnie czy dotyczyły zmian legislacyjnych, technologicznych czy produktowych. Mogę śmiało stwierdzić, iż niejednokrotnie, jako KGL, jesteśmy współtwórcami wspomnianych powyżej kierunków rozwoju sektora tworzyw sztucznych. Najlepszym dowodem na powyższe stwierdzenie jest nasza codzienna, żywa aktywność w organizacjach takich jak PPP, Natureef, PZPTS, czynne uczestnictwo w szeregu konferencji branżowych, takich jak np. Konferencja Foliowa w trakcie której z przyjemnością nasi  przedstawiciele wygłoszą prelekcję. KGL S.A. nie chce ograniczać się jedynie do sprzedaży wysokojakościowych opakowań.

Mamy poczucie odpowiedzialności za pozostawienie przyszłym pokoleniom naszej planety jako miejsca przyjaznego do życia. W związku z powyższym intensywnie przygotowujemy się do sprostania wymaganiom rozporządzenia PPWR. Już dziś posiadamy w swojej ofercie opakowania, które spełniają zarządzenia wspomnianego projektu. Idealnym przykładem jest opakowanie Menu Box z XPP, które nie dość, że jest wykonane z materiału spienionego, co ogranicza ilość użytego tworzywa do jego produkcji to jeszcze w 100%, poprzez monomateriałowość, opakowanie  nadaje się do recyklingu.

W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, iż KGL prowadzi działania mające na celu zamknięcie obiegu produkowanych przez siebie opakowań, co bezpośrednio wpisuje się w model funkcjonowania Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Nie bez znaczenia jest również duża aktywność KGL na szeroko rozumianym polu R&D. Wobec czekających nas przemian legislacyjnych i wynikających z tego późniejszych zmian produktowych, spółka KGL S.A. również musiała dostosować swoje struktury do tego by jako lider rynku móc nie tylko nadążyć na zmianami, ale również jako odpowiedzialny, duży producent opakowań rozpocząć regularną współpracę w przedmiotowym zakresie z naszymi kontrahentami. Wobec powyższego firma KGL powołała wewnątrz organizacji panel ekspercki składający się z przedstawicieli kluczowych obszarów firmy. Zadaniem głównym wspomnianego zespołu jest interpretacja wytyczanych przez UE kierunków zmian i przekładanie ich na przyszły sposób prowadzenia biznesu opakowaniowego oraz finalnie edukacyjna współpraca z naszymi dostawcami, klientami oraz partnerami branżowymi.

 

Jaka jest Wasza perspektywa rozwoju na najbliższe lata, zwłaszcza w zakresie inwestycji i rozwoju oferty?

KGL jako duży i odpowiedzialny producent w kolejnych latach będzie skupiał się głównie na dwóch obszarach rozwoju spółki. Pierwszy z nich dotyczy szeroko pojętej optymalizacji produkcji, natomiast drugi dotyczy wszystkiego, co jest związane z nowymi kierunkami wywołanymi przez zmiany legislacyjne. Powyższe zmiany już przekładają się na rozwój naszej oferty.

Mamy ambitne plany rozwojowe w kwestii utrzymania wysokiej sprawności infrastruktury produkcyjnej odpowiadającej na potrzeby wysokoilościowej, jak i jakościowej produkcji opakowań. Szacujemy, że w latach 2024-2026 wydatki inwestycyjne związane z infrastrukturą produkcyjną wyniosą ok. 40-50 mln zł. W/w działania wpisują się w realizację optymalizacji procesów produkcyjnych, które w przyszłości mają doprowadzić do poprawy struktury kosztowej, co powinno pozytywnie wpłynąć na parametry finansowe spółki, prowadząc do wzrostu jej wartości.

 

W dobie powstającego rozporządzenia PPWR nie możemy nie brać  pod uwagę czekających nas inwestycji związanych ze spełnieniem powyższych oczekiwań. Warto wspomnieć, iż KGL od wielu lat posiada infrastrukturę pozwalającą na częściowe spełnienie powyższych wymagań, mam tu na myśli wieżę do dekontaminacji recyklatu PET, co daje nam możliwość powtórnego użycia materiału PET w naszych opakowaniach pochodzących z tych wyrobów. Jestem głęboko przekonany, że w przyszłości czeka nas to samo z polipropylenem, jednak obecnie w Europie brak jest zgody, ze strony EFSA, na powtórne użycie recyklatów PP do opakowań mających kontakt z żywnością. Pracując również nad tym wątkiem mamy w świadomości, że KGL czekają w średnioterminowym okresie inwestycje zmierzające do sprostania powyższym wymaganiom.

Cieszymy się, że w naszej ofercie już znajdują się produkty (folia i opakowania), które stanowią odpowiedź na nadchodzące wymogi prawne – mam tu na myśli serię produktów spienionych. Wiem, że w miarę rosnącej świadomości otoczenia oferta tego typu będzie coraz bardziej atrakcyjna na rynku opakowań z tworzyw sztucznych.

Spółka w swoich założeniach zawsze stawiała na samowystarczalność procesową. Na uwagę zasługuje fakt iż poza głównym procesem produkcyjnym, który wpisuje się w powyższą politykę firmy, w swoich strukturach, KGL posiada również Centrum Badawczo-Rozwojowe. To ta komórka, która koncepcyjnie znajduje się na początku procesu projektowania opakowań, jest odpowiedzialna za stworzenie narzędzi do ich produkcji. Główną częścią CBR jest narzędziownia. Posiadanie narzędziowni w naszych strukturach daje nam możliwość oferowania usług rynkowych takich jak sprzedaż form i detali, ale również  umożliwia nam regularne i niezależne wprowadzanie na rynek nowych produktów.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Zarząd firmy nie traktuje spółki jedynie jako producenta opakowań z tworzyw sztucznych. Obserwujemy rynek naszych dostawców, słuchamy inspiracji płynących ze strony naszych klientów i jesteśmy otwarci na wprowadzenie innych, nowatorskich technologii służących do produkcji opakowań. Jeśli uznamy, że na rynku istnieje potencjał na produkcję opakowań z innych materiałów wówczas natychmiast uzupełnimy naszą ofertę o te właśnie produkty.

 

Jakie nowe produkty zaprezentujecie w trakcie Konferencji Foliowej 2024??

Z racji zmieniających się regulacji KGL na bieżąco reaguje na potrzeby odbiorców. Jest to możliwe głównie poprzez budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego KGL S.A., którego sercem jest narzędziownia. To ten obszar Spółki, wsparty działaniami, wspomnianego już działu eksperckiego R&D, umożliwia nam realizowanie zadań związanych z ekoprojektowaniem opakowań jak również urzeczywistnianiem pomysłów na nowe produkty.

Podczas tegorocznej edycji Konferencji Foliowej prelegentami będą reprezentanci działu narzędziowego oraz wdrożeniowego. Będzie to doskonała szansa by goście Konferencji Foliowej mogli dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie wdrożenia opakowań od „kuchni”. Na przykładzie opakowania Menu Box prelegenci KGL opowiedzą o procesie powstawania eko-opakowań. Zwrócimy uwagę na fakt że za z pozoru prostym opakowaniem kryje się ekspercka wiedza, która umożliwia zaprojektowanie opakowania oraz wysoko rozwinięta technologia umożliwiająca wyprodukowanie narzędzi niezbędnych do jego produkcji.

 

Proszę określić przyszłe trendy i wyzwania w produkcji folii i opakowań z tworzyw?

Głęboko wierzę w to, że na koniec dnia to tworzywa sztuczne okażą się zwycięzcą w przyszłych trendach wbrew wszystkim kampaniom anty-plastikowym oraz szerzącemu się na coraz większą skalę greenwashingowi, które próbują je zdyskredytować. Produkty KGL są dedykowane głównie dla przemysłu spożywczego i w zdecydowanej większości nie mają zamienników w rozumieniu wykonania z innych niż tworzywa sztuczne materiałów. Świadomy konsument ma dostęp do wielu publikacji naukowych, które jednoznacznie wskazują na przewagi tworzyw sztucznych nad innymi materiałami w kontekście niższego śladu węglowego i zdolności do pełnego recyklingu. Takim podejściem będziemy się kierować myśląc o przyszłości firmy.

W najbliższym czasie skupić się powinniśmy na działaniach związanych z usuwaniem barier hamujących dostęp do maksymalnego odzysku tworzyw sztucznych z wyrobów po użyciu, gdyż to recyklaty będą kluczem do sukcesu dla całej branży.

 

Dlaczego warto z Wami współpracować? Jakie korzyści i wsparcie oferujecie swoim Partnerom?

KGL jest silną organizacją z ponad 30-letnim doświadczeniem rynkowym, która jest w stanie zaoferować oczekiwany przez rynek/klientów materiał lub produkt. Orientacja na klienta i jego potrzeby stanowią o charakterze firmy i sile całej organizacji jaką jest KGL. W segmencie dystrybucyjnym oferujemy doskonałej jakości materiały pochodzące od najlepszych producentów na świecie wsparte doradztwem w zakresie doboru optymalnego tworzywa, jak i rozwiązywaniu problemów technologicznych i przetwórczych.

W segmentach produkcyjnych (folie, opakowania i formy) nasze wyroby cechują się przede wszystkim doskonałą jakością i przez to znajdują zainteresowanie u najbardziej wymagających klientów. Spółka stara się sprostać ich oczekiwaniom poprzez ścisłą współpracę już na etapie budowy koncepcji, następnie projektu i realizacji zarówno w sferze narzędziowej, jak i produkcji wyrobu. Mamy doświadczenie we współpracy z największymi odbiorcami opakowań oraz obsłudze mniejszych podmiotów, które prowadzą swoją aktywność na różnych polach rynku.

 

Konferencja Foliowa 2024

Jeżeli produkujesz elastyczne opakowania z tworzyw - nie może Cię tam zabraknąć. Ta Konferencja to coś więcej niż cykl prelekcji. To wydarzenie skupione wokół networkingu i wiedzy. To tutaj możesz zaprezentować swoją ofertę, znaleźć eksperta lub pracownika, podzielić się doświadczeniem lub problemem, z nadzieją na jego rozwiązanie. Znajdziesz tu inspiracje do dalszej pracy, odbiorcę lub wykonawcę Twoich opakowań, etykiet, a także poszerzysz lub uporządkujesz swój branżowy intelektKliknij i wejdź na stronę Konferencji.

Dodaj ofertę pracy