Kto stawia na rozwój i udaje mu się dystansować konkurencję w produkcji opakowań z tworzyw? Kto ma realne, stabilne i wieloletnie osiągnięcia w rozwijaniu własnego rynku? Czas po raz kolejny odpowiedzieć na to istotne pytanie. Do odpowiedzi posłużył nam wskaźnik CAGR, czyli średnia złożona roczna stopa wzrostu za lata 2019/2022.
Do naszego badania wybraliśmy firmy tworzące trzy kluczowe sektory przemysłu tworzyw w Polsce. Spośród nich najwyższy wskaźnik CAGR miała branża recyklingu tworzyw. Średnia roczna stopa wzrostu w wzmiankowanym okresie wyniosła blisko 30% dla całego rynku. To był, jak dotąd, najlepszy czas dla krajowego recyklingu. Następnie równym rzędem, niemalże jak pod sznurek, uplasowali się dystrybutorzy tworzyw oraz producenci opakowań elastycznych z CAGR na poziomie 17%.
Przejdź na stronę Konferencji Foliowej 2024, na której będą obecni kluczowi producenci opakowań elastycznych z tworzyw sztucznych w Polsce.
Krótko mówiąc, wskaźnik CAGR w sposób najbardziej obiektywny pokazuje w jakim tempie rocznie rośnie cały rynek lub dana firma w wybranym okresie czasowym. Ponieważ opiera się on na uśrednionym wzroście przychodów firm w okresie trzech lat do 2022 r.
Gwiazdy Wzrostu Opakowań Elastycznych
Sektor opakowań elastycznych z tworzyw suchą nogą przeszedł przez pandemiczne morze gospodarczej recesji. Zdecydowana większość istotnych dla rynku producentów celująco zdała egzamin ze sprawności biznesowej w dobie kryzysu. Covid wzmocnił producentów folii, najbardziej na pandemii skorzystali producenci folii spożywczych. To oni są jednym z głównych beneficjentów pandemicznych zawirowań i zmienności w polskim przemyśle ostatnich lat.
Nr 1 w naszym notowaniu to zyskowny producent folii BOPP ALUPOL FILMS. Spółka ma ambicję stworzenia jednego z największych zakładów produkujących folie polipropylenowe w Europie. Dzięki produkcji w SSE oraz w kraju o relatywnie niskich kosztach pracy, na nowoczesnych, bardzo wydajnych urządzeniach w optymalnie dopasowanej bryle hal produkcyjnych i magazynowych, przy optymalnych ścieżkach przepływów materiałów, zakład ma możliwość wytwarzania produktu w bardzo konkurencyjnych kosztach.
BITTNER PACKAGING to firma rodzinna z polskim kapitałem, istniejąca nieprzerwanie od 30 lat. W fabryce, w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim, wytwarza głównie opakowania gastronomiczne (HoReCa) metodą ekstruzji, termoformowania oraz wtrysku.
Dokładnie tak samo jest z FOLPLAST KOŚCIAN. To również firma rodzinna z polskim kapitałem, istniejąca nieprzerwanie od 30 lat. Folplast to czołowy producent opakowań foliowych w Polsce. Wytwarza rocznie ponad 39.000 ton opakowań na wielu liniach produkcyjnych. Stosowane technologie to wytłaczanie, druk, laminacja, konfekcja. Spółka zatrudnia blisko 230 pracowników. Folplast zamierza się dalej rozwijać poprzez inwestycje. Spółka mocno wchodzi w recykling.
Pięknymi Statuetkiami GROWTH STARS (Gwiazdy Wzrostu) zostaną uhonorowani najszybciej rozwijający się producenci opakowań elastycznych z tworzyw w trakcie Konferencji Foliowej 2024. To prestiżowe nagrody Polskiego Przemysłu Tworzyw, zapewniające Laureatom stosowną renomę, ugruntowujące ich pozycję rynkową, kształtujące wizerunek publiczny i dające mocny impact w własnych działaniach biznesowych.
Rok 2023 stał w branży pod znakiem stabilizacji cen surowców i energii oraz poszukiwania rynków eksportowych, których zdobycie pozwoliłoby utrzymać podmiotom z polskiego rynku produkcję na względnie wysokim poziomie. Po stabilizacji cen surowców i mediów, istotna była też kontrola nad wahaniami kursów walutowych. Z kluczowych odbiorców opakowań elastycznych dobrze sprawują się rynki żywności oraz środków higieny. Słaba koniunktura panuje w dalszym ciągu w budownictwie. Wymogiem rynku stają się opakowania zawierające surowce wtórne, opakowania łatwo poddające się recyklingowi. Ten obszar powinien znaleźć się wśród priorytetów rozwojowych branży.