KGL_new
Wiadomości

Najlepsi w dystrybucji tworzyw

Kto stawia na rozwój i udaje mu się dystansować konkurencję w dystrybucji tworzyw? Kto ma realne, stabilne i wieloletnie osiągnięcia w rozwijaniu własnego rynku? Czas po raz kolejny odpowiedzieć na to istotne pytanie. Do odpowiedzi posłużył nam wskaźnik CAGR, czyli średnia złożona roczna stopa wzrostu za lata 2019/2022.

Do naszego badania wybraliśmy firmy tworzące trzy kluczowe sektory przemysłu tworzyw w Polsce. Spośród nich najwyższy wskaźnik CAGR miała branża recyklingu tworzyw. Średnia roczna stopa wzrostu w wzmiankowanym okresie wyniosła blisko 30% dla całego rynku. To był, jak dotąd, najlepszy czas dla krajowego recyklingu. Następnie równym rzędem, niemalże jak pod sznurek, uplasowali się dystrybutorzy tworzyw oraz producenci opakowań elastycznych z CAGR na poziomie 17%.

Przejdź na stronę Konferencji Foliowej 2024, na której będą obecni kluczowi producenci i dystrybutorzy tworzyw sztucznych w Polsce.

 

Krótko mówiąc, wskaźnik CAGR w sposób najbardziej obiektywny pokazuje w jakim tempie rocznie rośnie cały rynek lub dana firma w wybranym okresie czasowym. Ponieważ opiera się on na uśrednionym wzroście przychodów firm w okresie trzech lat do 2022 r.

 

Gwiazdy Wzrostu w Dystrybucji Tworzyw

Sektor dystrybucji tworzyw ma nowego lidera wzrostu. Jest nim spółka BRIDGE POLYMERS POLSKA z CAGR ponad 70%. Ubiegłoroczny zwycięzca, spółka POLIMER PROJEKT, w dalszym ciągu w dobrej formie. Podium uzupełnia BIESTERFELD POLSKA z CAGR powyżej 30%.

Dystrybutorzy w roku 2022 sprzedali mniej więcej podobne ilości surowców, co rok wcześniej, ale po znacznie niższych cenach, realizując o połowę niższe marże. W roku 2000 udział dystrybutorów w polskim rynku tworzyw przekraczał 20%. Przez blisko dekadę rola dystrybutorów na rynku byłą sukcesywnie ograniczana przez producentów. Od kilku lat udział dystrybutorów kształtuje się na poziomie 10%, co jest wskaźnikiem i tak znacznie wyższym, niż w zachodnich krajach UE.

 

Można sądzić, że po gwałtownych zmianach cen w latach 2020-2023, udział dystrybucji w tworzywowym torcie w Polsce będzie rósł i w latach 2025-2026 powinien się ukształtować na poziomie 15%. Wynika to głównie z odchodzenia przez średnie firmy przetwórcze od kontraktów terminowych z producentami polimerów na rzecz dostaw spotowych i dostaw just in time, oznaczających znaczną redukcję stanów magazynowych i oparcie łańcucha dostaw na znacznie szybszej rotacji zapasów, co kieruje uwagę przetwórców w kierunku kooperacji z dystrybutorami.

BRIDGE POLYMERS POLSKA zajmuje się niemalże wyłącznie sprzedażą PE i PP. Obszar sprzedaży obejmuje całą Europę, z silniejszą koncentracją w Polsce, Holandii, Turcji, Hiszpanii i Niemczech. Polska spółka została uruchomiona w 2019. Zarejestrowany w Holandii holding Bridge Polymers International powstał w 2014 roku i ma spółki handlowe w Holandii, Polsce, Hiszpanii i Turcji.

Pięknymi Statuetkiami GROWTH STARS (Gwiazdy Wzrostu) zostaną uhonorowani najszybciej rozwijający się dystrybutorzy tworzyw w trakcie Konferencji Foliowej 2024. To prestiżowe nagrody Polskiego Przemysłu Tworzyw, zapewniające Laureatom stosowną renomę, ugruntowujące ich pozycję rynkową, kształtujące wizerunek publiczny i dające mocny impact w własnych działaniach biznesowych.

 

POLIMER PROJEKT w 2022 rozpoczął sprzedaż za granicę. O przyczynach powstania i przesłankach sukcesu w odrębnym artykule opowiada Rafał Selent, Współwłaściciel Spółki.

Dodaj ofertę pracy