Rozmowa z dr Janem Sültemeyerem, liderem ds. zrównoważonego rozwoju w Avient.
Cały sektor recyklingu tworzyw sztucznych czekają wkrótce istotne zmiany, pojawi się szereg nowych wyzwań. Czy jesteście do nich przygotowani? Czy pomagacie przygotowywać się swoim klientom?
Avient jest dobrze przygotowany, aby pomóc klientom poruszać się po zmianach w sektorze recyklingu. Krytycznym wyzwaniem będzie osiągnięcie prawdziwej cyrkularności dla produktów z tworzyw sztucznych; dlatego musimy opracować polimery, które można poddawać recyklingowi wielokrotnie bez utraty wydajności. Avient ma dedykowane centrum badawczo-rozwojowe o nazwie CycleWorks™ Innovation Center for Plastic Recycling, w którym proces recyklingu mechanicznego można powielić w skali 50-100 kg, aby przeprowadzić innowacje w procesie recyklingu w celu opracowania systemów dodatków, które mogą utrzymać polimer w stanie wysokiej jakości przez jak najwięcej cykli. Ta działalność pomoże klientom zwiększyć możliwość recyklingu ich produktów i uwzględnić w nich większe ilości polimerów pochodzących z recyklingu.
Jaka jest Wasza perspektywa rozwoju na najbliższe lata, zwłaszcza w zakresie inwestycji i rozwoju oferty?
W ramach swojego Centrum Innowacji CycleWorks™ for Plastic Recycling firma Avient skupi się na innowacjach w celu ulepszenia procesu recyklingu mechanicznego. Będzie to realizowane w ścisłej współpracy z dostawcami surowców, przetwórcami, recyklerami i właścicielami marek w celu opracowania rozwiązań, które można łatwo wdrożyć w łańcuchu wartości w celu poprawy jakości PCR. Avient zainwestował nie tylko w CycleWorks jako pilotażowy zakład recyklingu, ale także w zaawansowaną analitykę, aby śledzić generowanie NIAS w całym procesie recyklingu i potwierdzić, że polimery pochodzące z recyklingu mogą być wykorzystywane w zastosowaniach spożywczych.
Jakie nowe produkty zaprezentujecie w trakcie Konferencji Recyklingowej 2024?
Zaprezentujemy nasze portfolio Additives for Recycling (A4R), w tym Cesa™ Nox™ A4R i Cesa™ Unify™ A4R. Dodatki te odgrywają kluczową rolę w kompatybilności i ochronie poliolefin pochodzących od konsumentów przed utlenianiem, co może prowadzić do defektów, takich jak czarne plamy, żele i przebarwienia. Poprzez włączenie tych dodatków na wczesnym etapie procesu recyklingu lub zmieszanie ich z żywicą pierwotną, degradację materiału można znacznie zmniejszyć, zapewniając jakość i wydajność tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Te dodatki pomagają również wydłużyć żywotność materiałów poddanych recyklingowi i promują gospodarkę o obiegu zamkniętym, umożliwiając wiele pętli recyklingu.
Proszę określić przyszłe trendy i wyzwania w recyklingu tworzyw sztucznych?
Aby osiągnąć prawdziwą cyrkularność tworzyw sztucznych, nacisk zostanie przesunięty w kierunku recyklingu wielopętlowego i upcyklingu. Oznacza to, że polimery muszą być stabilne w procesie recyklingu w wielu pętlach. Niemniej jednak sortowanie i dekontaminacja będą również odgrywać ważną rolę w zapewnianiu dostępności czystych strumieni polimerów monomateriałowych.
Dlaczego warto z Wami współpracować? Jakie korzyści i wsparcie oferujecie swoim Partnerom?
Avient jest uznanym i dobrze rozpoznawalnym liderem technologicznym, szczególnie w odniesieniu do dodatków do polimerów i barwników. Dzięki szerokiemu portfolio dodatków do recyklingu i usługom cyfrowym, takim jak nagradzana usługa Color Prediction Service i CycleWorks, centrum doskonałości w zakresie recyklingu mechanicznego, Avient będzie najlepiej przygotowany do rozwiązywania problemów klientów w obszarze recyklingu.
Nota biograficzna: Dr Jan Sültemeyer jest liderem ds. zrównoważonego rozwoju w Avient, odpowiedzialnym za prowadzenie prac w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju. Dołączył do Avient w wyniku fuzji PolyOne i Clariant Masterbatch w 2020 r., wcześniej pełniąc funkcję globalnego szefa ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w Clariant. Jego kariera obejmuje zarządzanie innowacyjnymi produktami oraz doświadczenie w marketingu i rozwoju procesów chemicznych. Jan ma doktorat z chemii z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech. Ponadto współprzewodniczy grupie ekspertów tematycznych Design for Circularity w ramach Alliance to End Plastic Waste.
Jeżeli recyklingujesz lub wytwarzasz odpady z tworzyw - nie może Cię tam zabraknąć. To największe w Polsce spotkanie recyklerów i przetwórców tworzyw. Ta Konferencja to coś więcej niż cykl prelekcji. To wydarzenie skupione wokół networkingu i wiedzy. To tutaj możesz zaprezentować swoją ofertę, znaleźć eksperta lub pracownika, podzielić się doświadczeniem lub problemem, z nadzieją na jego rozwiązanie. Znajdziesz tu inspiracje do dalszej pracy, odbiorcę lub wykonawcę Twoich recyklatów, a także poszerzysz lub uporządkujesz swój branżowy intelekt. Kliknij i wejdź na stronę Konferencji.