mey
Wiadomości

Recykling PCR z HDPE i PP z odwadnianiem

Rozdrabnianie i odwadnianie. Silny duet WEIMA do recyklingu plastiku pokonsumenckiego w holenderskim Stiphout Plastics.

Od 2015 roku Stiphout Plastics w Montfort w Holandii zajmuje się recyklingiem odpadów pokonsumenckich z HDPE i PP. Dwie maszyny WEIMA odpowiadają za różne zadania. Rozdrabniacz typu lift-up S7.20 rozdrabnia przychodzący materiał w celu wydajnego dalszego przetwarzania. Uzupełnia go prasa drenażowa C.200 Duo, która odwadnia i kompresuje odpady plastikowe powstające podczas recyklingu w postaci drobnych frakcji.

 

Co roku poddaje się recyklingowi do 20 000 ton plastiku PCR

Eline Stiphout założyła firmę w 2015 roku w celu recyklingu odpadów pokonsumenckich na wysokiej jakości płatki, które następnie można przetworzyć na nowe produkty. Od tego czasu firma Stiphout Plastics stale się rozwija i obecnie specjalizuje się w recyklingu plastiku pochodzącego od konsumentów z holenderskich gospodarstw domowych, wykonanego z polipropylenu (PP) i polietylenu (HDPE). Co roku poddaje się tu recyklingowi od 18 000 do 20 000 ton odpadów pokonsumenckich, co mniej więcej odpowiada odpadom z 500 000 holenderskich gospodarstw domowych.

 

Zwiększona produktywność dzięki zastosowaniu rozdrabniacza WEIMA S7.20

Aby poddać recyklingowi te duże ilości odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących od konsumentów, firma Stiphout Plastics wykorzystuje rozdrabniacz WEIMA S7.20 z jednym wałem podnośnikowym z Niemiec. Dzięki długości wirnika 2000 mm i napędowi hydraulicznemu o mocy 160 kW firmy HÄGGLUNDS Bosch Rexroth firma Stiphout Plastics była w stanie podwoić własną wydajność. „Dzięki rozdrabniaczowi WEIMA mogliśmy zwiększyć naszą wydajność z 10 000 ton do 18 000-20 000 ton rocznie” — informuje założycielka Eline Stiphout.

 

Problem: wysokie koszty utylizacji odpadów produkcyjnych

Kiedy odpady z tworzyw sztucznych pochodzące od konsumentów są poddawane recyklingowi, są one myte kilka razy. W efekcie powstają drobne części z tworzywa sztucznego, których nie można poddać dalszemu recyklingowi i które należy zutylizować. Te drobne części zawierają do 80% wody, co znacznie zwiększa koszty utylizacji.

„Koszty utylizacji odpadów w Holandii są bardzo wysokie. Z tego powodu potrzebowaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby nam obniżyć te koszty”.

 

Rozwiązanie: prasa drenażowa WEIMA

Dzięki prasie drenażowej WEIMA C.200 Duo firma Stiphout Plastics może znacznie zmniejszyć ilość wody w drobnych częściach z tworzywa sztucznego. Maszyna odwadnia i prasuje wilgotne drobne części z tworzywa sztucznego, zmniejszając zarówno wagę, jak i objętość odpadów. Przed odwodnieniem zawartość wody wynosiła 70-80% — po odwodnieniu wynosi 15-30%.

Zobacz, kto będzie na Konferencji Recyklingowej 2024?

„Dzięki prasie WEIMA możemy obniżyć koszty materiału przetwarzanego przez rozdrabniacz. To połączenie wysokiej wydajności przetwarzania i jednoczesnej minimalizacji kosztów odpadów jest dla nas niezwykle skutecznym rozwiązaniem” – mówi Eline Stiphout o interakcji między rozdrabniaczem WEIMA a prasą drenażową.

 

Rozdrabniacz jednowałowy WEIMA S7.20 w Stiphout Plastics w Holandii.

 

Bele plastiku pochodzącego od konsumentów w Sriphout Plastucs.

 

Plastik pochodzący od konsumentów po rozdrobnieniu za pomocą rozdrabniacza WEIMA.

 

Prasa odwadniająca C.200 do odwadniania drobnych kawałków plastiku w Stiphout Plastics.

 

Odwodnione i sprasowane drobne kawałki plastiku z WEIMA C.200 Duo

Dodaj ofertę pracy