Rozmowa z Dr. Carlem-Juergenem Wefelmeierem, Head of Business Unit Sheet w Gneuss Kunststofftechnik GmbH.
Cały sektor recyklingu tworzyw sztucznych czekają wkrótce istotne zmiany, pojawi się szereg nowych wyzwań. Czy jesteście do nich przygotowani?
Gneuss jest dobrze przygotowany, ponieważ technologia recyklingu OMNI jest w stanie przetworzyć do 100% odpadów pokonsumenckich na produkty zgodne z przepisami żywnościowymi dla szerokiej gamy materiałów i zastosowań. Stąd technologie OMNI spełniają już przyszłe wymogi prawne. Np. opracowaliśmy już nasze systemy OMNI do recyklingu w obiegu zamkniętym tacka na tackę (PET, PS, PP), który staje się coraz ważniejszy dla sektora opakowań spożywczych.
Jaka jest Wasza perspektywa rozwoju na najbliższe lata, zwłaszcza w zakresie inwestycji i rozwoju oferty?
Oczekujemy, że przyszłe strumienie odpadów pokonsumenckich będą niższej jakości i bardziej zanieczyszczone. Dlatego nieustannie rozwijamy naszą technologię OMNI w celu ulepszonej dekontaminacji i zoptymalizowanej filtracji. Ponadto bardzo ważne jest zapewnienie jakości materiału wyjściowego w odniesieniu do doskonałych właściwości optycznych i bardzo dobrych właściwości mechanicznych.
OMNI recycling system.
Jakie nowe produkty zaprezentujecie w trakcie Konferencji Recyklingowej 2024?
Przedstawię systemy recyklingu Gneuss OMNI jako gotowe rozwiązania dla szerokiego zakresu zastosowań, takich jak włókna, taśmy, termoformowanie arkuszy do pakowania (żywności) i repelletyzacja. Główne etapy przetwarzania OMNI to dekontaminacja/oczyszczanie stopu z zanieczyszczeń mechanicznych (filtracja rotacyjna) i substancji lotnych (odgazowywanie i dekontaminacja MRS w systemie wieloobrotowym) w fazie stopu. Są to ważne etapy dla udanego recyklingu.
OMNIboost recycling system
Proszę określić przyszłe trendy i wyzwania w recyklingu tworzyw sztucznych?
Głównymi wyzwaniami są regulacje prawne wraz ze wzrostem wskaźników recyklingu i rosnącymi wymaganiami dotyczącymi dekontaminacji dla bezpieczeństwa żywności, zmniejszającą się jakością materiału wejściowego i alternatywnymi strumieniami recyklingu (np. tacka PET do tacki zamiast butelki PET do tacki). Stąd trend będzie zmierzał w kierunku technologii, które są w stanie przetwarzać przetworzony plastik na produkty dobrej jakości, które odpowiadają wymaganiom końcowego konsumenta.
Tylko dzięki doskonałym rozwiązaniom w zakresie recyklingu przemysł tworzyw sztucznych będzie w stanie przekonać konsumentów, że plastik jest bardzo często najlepszym wyborem, w przeciwnym razie stracimy dużą część naszego przemysłu tworzyw sztucznych.
RSFgenius Rotary Filtration System.
Dlaczego warto z Wami współpracować? Jakie korzyści i wsparcie oferujecie swoim Partnerom?
Gneuss jest bardzo technologiczną firmą i inwestuje dużo w badania i rozwój, aby dostarczać naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania techniczne i specjalizuje się w indywidualnych, dostosowanych do potrzeb rozwiązaniach systemowych, które są opracowywane w ścisłej współpracy z naszymi klientami.
Ponadto Gneuss jest bardzo elastyczną, rodzinną firmą średniej wielkości z ponad 40-letnim doświadczeniem w sektorze recyklingu. Dzięki temu mamy bezpośredni kontakt z naszymi klientami i jesteśmy w stanie dostarczać rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta z obsługą na całym świecie.
Ponieważ Polska jest naszym sąsiadem, jesteśmy w stanie zapewnić niezwykle szybkie wsparcie na miejscu.
Dr. Carl-Juergen Wefelmeier
Position Head of Business Unit Sheet
Company Gneuss Kunststofftechnik GmbH
Address Moenichhusen 42, 32549 Bad Oeynhausen, Germany
Tel +49 5731 5307 63
Mobile +49 0176 1 753 07 63
Email Carl-Juergen.wefelmeier@gneuss.de
Vita Dr. Carl-Juergen Wefelmeier
Dr. Wefelmeier studied industrial engineering and received his doctorate from the Institute of Plastics Technology in Paderborn.
He worked as a process engineer in the field of sheet extrusion and recycling at a well-known mechanical engineering company before joining Gneuss a good 14 years ago. Dr. Wefelmeier has now been working in the field of sheet extrusion and recycling for 25 years and is Head of Business Unit Sheet at Gneuss.
Jeżeli recyklingujesz lub wytwarzasz odpady z tworzyw - nie może Cię tam zabraknąć. To największe w Polsce spotkanie recyklerów i przetwórców tworzyw. Ta Konferencja to coś więcej niż cykl prelekcji. To wydarzenie skupione wokół networkingu i wiedzy. To tutaj możesz zaprezentować swoją ofertę, znaleźć eksperta lub pracownika, podzielić się doświadczeniem lub problemem, z nadzieją na jego rozwiązanie. Znajdziesz tu inspiracje do dalszej pracy, odbiorcę lub wykonawcę Twoich recyklatów, a także poszerzysz lub uporządkujesz swój branżowy intelekt. Kliknij i zarejestruj swój udział w Konferencji.