W ciągu kilku dni dwa francuskie rozporządzenia penalizujące opakowania z tworzyw sztucznych zostały anulowane lub przełożone ze względu na ich sprzeczność z prawodawstwem UE. 8 listopada – jak podało francuskie stowarzyszenie Elipso – Rada Stanu uchyliła dekret z 20 czerwca 2023 r. zakazujący stosowania opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania owoców i warzyw. Elipso z zadowoleniem przyjmuje decyzję sądu administracyjnego, która gwarantuje jakość i bezpieczeństwo produktów podczas transportu, zgodnie z celem, jakim jest ograniczenie marnowania żywności. Stowarzyszenie reprezentujące producentów opakowań giętkich i plastikowych podkreśla jednak niepewność regulacyjną, która uderza w producentów opakowań.
Dekret został uchylony, gdyż został wydany przed upływem okresu notyfikacji do Komisji Europejskiej, obowiązującego dla wszystkich norm technicznych.
Drugi przypadek dotyczy zakazu stosowania opakowań wyprodukowanych z polimerów styrenowych, w tym ze polistyrenu ekspandowanego ( EPS ) i polistyrenu ekstrudowanego ( XPS ), który miał wejść w życie w 2025 roku w ramach ustawy o klimacie i odporności. Zapis ten został przesunięty na rok 2030, co zbiegło się z przyjęciem wymogów dotyczących możliwości recyklingu zawartych w rozporządzeniu UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, w latach 2030 i 2035.