KGL_new
Wiadomości

Recycling story: LINDNER w Brazylii

Brazylijska firma recyklingowa Grupo Ecological z siedzibą w Limeira, na zachód od São Paulo, ma dwie linie recyklingu tworzyw sztucznych przeznaczone do przetwarzania trudnych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu konsumenckiego i przemysłowego na wysokiej jakości regranulat. Dwie niszczarki Micromat firmy Lindner i jedna linia myjąca Lindner Washtech zapewniają stałą wydajność i produkcję wysokiej jakości płatków plastikowych. W ramach wspólnego projektu z Unilever firmy stworzyły pierwsze nakrętki wykonane w 100% z przetworzonych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu konsumenckiego, pomagając Unilever osiągnąć globalny cel zrównoważonego rozwoju do 2025 r. przed terminem.

Zrównoważony rozwój, jakość i najlepszy możliwy stosunek kosztów do korzyści jako część prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym – te wartości odzwierciedlają etos brazylijskiej firmy Grupo Ecological. Założona w 2012 roku firma bazuje na rozległej wiedzy i doświadczeniu swojego poprzednika, który zajmował się przetwarzaniem tworzyw sztucznych od lat 70. „Zrównoważony rozwój odgrywał ważną rolę w Grupo Ecological od momentu jej założenia” — wyjaśnia Fábio Kühl, zwolennik gospodarki o obiegu zamkniętym i założyciel Grupo Ecological. „Od samego początku naszym celem było zapewnienie naszym klientom zrównoważonych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie surowców z recyklingu, gospodarki odpadami i konsultacji w kwestiach zrównoważonego rozwoju”.

Dziś, ponad dekadę później, Grupo Ecological z powodzeniem ugruntowało swoją pozycję na rynku jako specjalista ds. recyklingu w zakresie przetwarzania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i poprodukcyjnych. Jako producent wysokiej jakości recyklatu firma wnosi cenny wkład w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym. „Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności społeczno-ekologicznej i z przyjemnością podejmiemy się tej roli” — mówi Kühl. „Właśnie dlatego rozpoczęliśmy program #circularsustentável”. Jest to program obiegu zamkniętego, którego celem jest przekształcenie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w wysokiej jakości recyklaty. Te z kolei powinny być wykorzystywane do produkcji produktów premium wykonanych w 100%  recyklatu – sytuacja korzystna dla obu stron, zarówno dla gospodarki, jak i środowiska, która stała się rzeczywistością w tym wspólnym projekcie z Unilever.

Współpraca z Unilever wyróżnia się jako historia sukcesu programu #circularsustentável. W sierpniu 2022 r., po dwóch latach wspólnych dogłębnych badań, Unilever wprowadził na rynek pierwsze w Brazylii nakrętki wykonane w 100% z recyklatu pochodzącego z recyklingu dla swoich marek Silk i TRESemmé. Marki Rexona, Seda i Comfort poszły w ich ślady nieco później i zostały wyposażone w te same nakrętki z recyklingu, dzięki czemu rocznie w obiegu pozostaje 700 ton recyklatu tworzyw sztucznych. Co więcej, Unilever był w stanie osiągnąć swój globalny cel na rok 2025, aby wykorzystać co najmniej 25% plastiku pochodzącego z recyklingu w swoich opakowaniach trzy lata wcześniej niż planowano. To ogromny sukces zarówno dla Unilever, jak i dla Grupo Ecological. „Produkcja recyklatu do wykorzystania w przemyśle kosmetycznym oznacza, że ​​wymaga on wysokiego stopnia czystości, stałej jakości, a także musi być bezwonny i praktycznie neutralny pod względem koloru” — wyjaśnia Kühl. „Standard, który jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki naszej instalacji do mycia i recyklingu Lindner”.

 

Technologia recyklingu firmy Lindner — wydajność, która robi wrażenie

Fábio Kühl i jego zespół natknęli się na technologię firmy Lindner na targach tworzyw sztucznych w Brazylii. Następnie odwiedzili zakłady referencyjne i linie operacyjne, w których zastosowano rozdrabniacze i linie myjące firmy Lindner. Późniejsze testy materiałowe przeprowadzone przy użyciu instalacji firmy Lindner ostatecznie doprowadziły do ​​zakupu pierwszego, a teraz drugiego Micromat 1500 wraz z komponentami myjącymi firmy Lindner Washtech.

Dzięki dwóm niszczarkom serii Micromat firma może teraz przetwarzać materiały poprodukcyjne, takie jak BOPP (polipropylen dwuosiowo zorientowany), odpady Big Bag i materiały poprodukcyjne wykonane z BOPP i rafii polipropylenowej (Rafi-PP). Niska zawartość drobnego materiału jest również ważna, podobnie jak przepustowość i odporność na zanieczyszczenia. W przypadku silnie zanieczyszczonych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne poprodukcyjne, procesy mycia i suszenia w dół strumienia mają kluczowe znaczenie dla jakości płatków, które ostatecznie zostaną wykorzystane do produkcji recyklatu. „Nasza produkcja obejmuje dwie różne linie recyklingu, jedną do przetwarzania tworzyw sztucznych poprodukcyjnych, a drugą do recyklingu tworzyw sztucznych poprodukcyjnych. Podczas przetwarzania materiałów poprodukcyjnych płatki plastiku wychodzące z niszczarki są wysyłane bezpośrednio do wytłaczarki, podczas gdy linia recyklingu poprodukcyjnego zawiera komponenty myjące Lindner Washtech pomiędzy tymi maszynami”, mówi Kühl. „Seria niszczarek Micromat firmy Lindner stanowi kluczowy element naszych linii i jest kluczowa dla naszej zdolności produkcyjnej. Są niezwykle niezawodne, nawet przy obsłudze twardych materiałów, i oferują imponująco wysoką, stała przepustowość z rozmiarem sita, który zapewnia rozdrabnianie 90% wyników do < 25 mm. Przetwarzamy do 800 ton plastiku miesięcznie – dlatego niezawodność ma pierwszorzędne znaczenie. Przez lata Lindner był i nadal jest niezawodnym partnerem na naszej drodze do sukcesu”.

Współpraca Unilever Brazil i Grupo Ecological stanowi globalny punkt odniesienia. Wkrótce Unilever może zwiększyć udział tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w swoich opakowaniach z 27% do 37%. „Fabio Kühl i jego zespół pokazali tym projektem, że przy zastosowaniu odpowiedniej technologii całkowicie możliwe jest wytwarzanie wysokiej jakości recyklatu z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a także spełnianie przez ten recyklat surowych kryteriów przemysłu kosmetycznego i spożywczego” – mówi zadowolony Frederico Hartmann, dyrektor generalny Lindner LATAM, o sukcesie Grupo Ecological. Nakrętki, wykonane w 100% z poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych pochodzących od konsumentów, są produkowane dla grupy biznesowej Unilever Personal Care, a także wykorzystywane w dziale Nutrition firmy do butelek ketchupu. „Współpracujemy z Fabio Kühlem od wielu lat, dlatego szczególnie cieszy nas tak pozytywny wynik tego projektu i fakt, że nasze doświadczenie w zakresie rozdrabniania i mycia jest wykorzystywane efektywnie w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Dodaj ofertę pracy