Bernd Reifenhäuser, CEO Reifenhäuser Group, mówi: „Popyt na elastyczne opakowania monomateriałowe szybko rośnie. Jednak folie MDO-PE muszą być stabilne i ekonomiczne w produkcji, aby przejść z niszy na szeroki rynek”. „Dzięki LG Chem i Reifenhäuser znaleźliśmy idealne połączenie surowca, technologii wytłaczania i know-how w zakresie procesów, które utoruje drogę. Po raz pierwszy przetwórcy będą mogli produkować nadające się do recyklingu folie MDO-PE przy konkurencyjnych kosztach produkcji w stabilnym procesie, który można optymalnie dalej przetwarzać”.
W maju 2024 r. firmy zaprezentowały pierwszą na świecie folię MDO-PE o grubości zaledwie 18 µm, wyprodukowaną na linii do produkcji folii rozdmuchowych EVO Ultra Stretch firmy Reifenhäuser ze specjalnie opracowanych materiałów PE (polietylenowych). Dr Lee Choong Hoon, wiceprezes i szef działu biznesowego NCC/PO w LG Chem, dodaje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że znaleźliśmy doświadczonego partnera technologicznego w Reifenhäuser, który z powodzeniem łączy zrównoważony rozwój i rentowność. Nasza połączona technologia osiągnęła bezprecedensowe rekordy w zmniejszaniu grubości folii MDO-PE — a to był dopiero początek. Będziemy kontynuować tę ścieżkę razem, aby przyspieszyć recykling elastycznych opakowań”.
LG Chem i Reifenhäuser współpracują również nad dalszym zmniejszeniem zużycia materiałów poprzez zmniejszenie grubości do poziomu konwencjonalnych laminatów PET-PE. Uczyniłoby to produkcję folii MDO-PE bardziej opłacalną. Firmy osiągają to, wykorzystując różne gęstości folii PET i folii MDO-PE. Zastępują standardową folię PET o grubości 12 µm folią MDO-PE o grubości 16–17 µm. Dzięki redukcji do 18 µm partnerzy są bliscy osiągnięcia tego celu.
Eksperci twierdzą, że istnieje jeszcze większy potencjał: „Granica zmniejszania grubości nie została jeszcze osiągnięta” — mówi Christoph Lettowsky, kierownik ds. sprzedaży technicznej w firmie Reifenhäuser Blown Film. „Dzięki opatentowanemu położeniu naszej jednostki MDO Ultra Stretch bezpośrednio w odciągu linii, folia jest rozciągana od pierwszego ciepła. Dzięki temu proces jest szczególnie stabilny, co w przeciwnym razie często stanowi czynnik ograniczający redukcję materiału. Widzimy zatem jeszcze większy zakres, który wykorzystamy w połączeniu z dalszym rozwojem receptury na jeszcze cieńsze folie w przyszłości”.
Folia MDO PE o grubości 18 µm nie zawiera dodatków PFAS i jest produkowana w sposób „stabilny i powtarzalny przez wiele godzin” w testach w centrum technicznym Reifenhäuser. Następnie są drukowane i przetwarzane w gotowe torebki. Reifenhäuser podkreśla, że w Europie rośnie popyt na materiały niezawierające PFAS, gdyż pojawiają się coraz większe dowody na to, że PFAS nie ulega rozkładowi w naturze i ma negatywny wpływ na środowisko.