mey
Wiadomości

PPWR w II połowie 2026

Rada Europy formalnie przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, czyli PPWR. To ostatni krok w procedurze ustawodawczej. PPWR zostanie podpisany przez Radę Europy i Parlament Europejski 19 grudnia, po czym nastąpi publikacja ostatecznego tekstu, około 20 dni po podpisaniu, w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 18 miesięcy po tej dacie w całej UE.

Wg czynników oficjalnych Rada nie zmieniła tekstu, który został wcześniej uzgodniony z PE. Jednak tekst został poddany rewizji przez "prawników - lingwistów", co zdaniem wielu ekspertów zmieniło w niektórych miejscach wydźwięk prawny. PPWR najbardziej ingeruje w sektor opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych. 

Nowe przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące jednorazowych opakowań plastikowych na owoce i warzywa pakowane o masie mniejszej niż 1,5 kg oraz na żywność i napoje pakowaną i spożywaną w hotelach, barach i restauracjach. Ograniczenia dotyczą również pojedynczych porcji przypraw, sosów, śmietanki mlecznej i cukru w ​​hotelach, barach i restauracjach.

Jednocześnie ograniczone zostaną także opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na małe, jednorazowe kosmetyki i artykuły toaletowe wykorzystywane w sektorze hotelarskim, takie jak butelki na szampony czy balsamy do ciała. Wreszcie, bardzo lekkie torby plastikowe — te oferowane w sklepach z artykułami spożywczymi sprzedawanymi luzem — podlegają ograniczeniom wynikającym z rozporządzenia.

Rozporządzenie ustala również nowe wiążące cele ponownego użycia na rok 2030 oraz cele orientacyjne na rok 2040. Cele te różnią się w zależności od rodzaju opakowań stosowanych przez operatorów (na przykład wiążące cele wynoszą 40% dla opakowań transportowych i handlowych oraz 10% dla opakowań zbiorczych).

Zgodnie z nowymi przepisami, lokale gastronomiczne muszą oferować klientom możliwość przynoszenia własnych pojemników, które można napełnić zimnymi lub gorącymi napojami albo gotowym jedzeniem, bez dodatkowych opłat.

Obecny kształt PPWR krytykują niemieccy producenci opakowań z tworzyw z rzeszeni w IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e.V. Niemcy narzekają przede wszystki na niestabilność prawną nowych przepisów. Apelują o jak najszybsze przyjęcie technicznych przepisów wykonawczych, zapewniających pilnie potrzebną pewność prawa dla inwestycji i zniesienie ekologicznie bezpodstawnych specjalnych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych.

Cała branża jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów PPWR. W Niemczech ponad 80 proc. opakowań z tworzyw sztucznych spełnia już wymogi dotyczące recyklingu, które będą obowiązywać od 2030 r., pod warunkiem stosowania kryteriów niemieckiego standardu minimalnego. Niemniej jednak niepewność co do możliwych rozbieżności pomiędzy normą niemiecką a przyszłą normą unijną stwarza wyzwania dla branży. „Firmy szybko potrzebują bezpiecznych pod względem prawnym wytycznych, aby dostosować do nich swój rozwój opakowań” – mówi dr. Isabell Schmidt, dyrektor zarządzająca IK ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

W ostatnich latach znacznie wzrosło również wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, chociaż wskaźniki wykorzystania od 2030 r. nadal stanowią wyzwanie, zwłaszcza w przypadku tak zwanych opakowań wrażliwych na kontakt. „Biorąc pod uwagę cele PPWR, branża pilnie potrzebuje zezwoleń na procesy recyklingu oraz większego wsparcia dla recyklingu wysokiej jakości tworzyw sztucznych w Europie”.

 

„Zdecydowanie popieramy cel rozporządzenia UE w sprawie opakowań, jakim jest umożliwienie swobodnego przepływu towarów i zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. Stworzenie jednolitych standardów dla branży opakowań to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym” – wyjaśnia dr. Martin Engelmann, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Przemysłu Opakowań Plastikowych IK.

W związku z tym IK krytycznie odnosi się do niezmienionych przepisów specjalnych dotyczących opakowań z tworzyw sztucznych i wyjątków krajowych. Ponadto wymogi dotyczące 100% ponownego użycia opakowań przemysłowych i handlowych od 2030 r. są niepraktyczne i bezpodstawne ekologicznie. „Ostatnie negocjacje doprowadziły do ​​wielu, czasem niezamierzonych, zmian, które stoją w sprzeczności z celami PPWR. W dalszym ciągu opowiadamy się za szybką naprawą tych błędów” – podsumował Engelmann.

Producenci opakowań z tworzyw sztucznych angażują się w przyszłościową, jednolitą i zrównoważoną politykę w zakresie opakowań w Europie i liczą na szybkie wyjaśnienie otwartych kwestii, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Dodaj ofertę pracy