Nazwa mówi sama za siebie: SPQ to skrót od Sustainable Print Quality (zrównoważona jakość druku). Dzięki tej technologii druku firma SÜDPACK dzięki ujednoliconej palecie kolorów zmniejsza zużycie farby i rozpuszczalników, a także odpady folii i zużycie energii, zarówno w druku fleksograficznym, jak i wklęsłodruku
. Innowacyjny system zarządzania kolorami umożliwia niezmiennie precyzyjne odwzorowanie wszystkich projektów druku przy wysokim stopniu automatyzacji – przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości druku i wyjątkowego blasku kolorów.
Solidne dane
Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, potencjalne oszczędności stwierdzone w wewnętrznych ocenach firmy SÜDPACK zostały potwierdzone przez LCA za pomocą twardych faktów. Wyniki nie są zaskoczeniem, ponieważ procesy drukowania zazwyczaj wiążą się z dużym zużyciem materiału i energii ze względu na zmiany kolorów, procedury czyszczenia i wydruki próbne.
Certyfikowana LCA wyraźnie pokazuje zalety SPQ w porównaniu z konwencjonalnym procesem druku fleksograficznego dla różnych nośników druku. "Z punktu widzenia ochrony środowiska, wszystkie opłacalne procesy drukowania powinny zostać przeniesione na tę nową technologię. Tylko zamówienia wymagające kolorów dodatkowych sprawiają, że konwencjonalny proces druku fleksograficznego
jest realną opcją", mówi Carolin Grimbacher, partner zarządzający w firmie SÜDPACK.
Firma SÜDPACK oferuje swoim klientom szereg procesów drukowania na opakowaniach. W najnowszym badaniu LCA porównano potencjalny wpływ procesu druku SPQ na środowisko z konwencjonalną metodą druku fleksograficznego dla folii substratowych OPP i PET.
Jednostką funkcjonalną (FU) użytą do porównania była 1 m² zadrukowanej folii substratowej OPP lub PET, bez stosowania kolorów dodatkowych. Obliczono różne scenariusze zarówno dla procesu druku SPQ, jak i fleksograficznego, w tym użycie folii OPP 20 μm i folii PET 12 μm jako nośnika druku. W innym scenariuszu przeanalizowano wpływ różnych źródeł energii na produkcję w firmie SÜDPACK. Dla wszystkich scenariuszy oceniono kluczowe kategorie oddziaływania, takie jak zmiana klimatu, zużycie surowców kopalnych oraz wpływ fotochemicznego powstawania ozonu na zdrowie ludzi.
Przejrzyste wyniki
Badanie wykazało, że przejście na technologię druku SPQ może zmniejszyć emisję CO2 o 18% zarówno w przypadku nośników druku PP, jak i PET. Nawet w najlepszym scenariuszu dla procesu druku fleksograficznego (z wykorzystaniem zielonej energii elektrycznej) jego ślad węglowy był nadal o 11% większy niż w najgorszym scenariuszu dla SPQ (z wykorzystaniem miksu sieciowego). Z punktu widzenia ochrony środowiska zalecenie jest jasne: tam, gdzie to możliwe, produkty drukarskie powinny być przestawiane na SPQ, a konwencjonalny proces druku fleksograficznego powinien być zarezerwowany tylko dla zamówień wymagających kolorów dodatkowych, których nie można odtworzyć za pomocą SPQ.